Örgütsel çeviklik (Agılıty) ve ilişkili kavramlar: Bir araştırma
Organizational agility and related concepts: A study
- Tez No: 857763
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHTEŞEM BARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez çalışmasının ana amacı, çalışanların örgütsel çeviklik algısının belirleyicilerini tespit etmektir. Örgütüyle özdeşleşen çalışanların, örgütüne ne derecede güven besleyebildiği, ve örgütsel çevikliğe dair algılarının nasıl şekillendiği araştırılmıştır. Bu doğrultuda, örgütle özdeşleşme ve örgütsel çeviklik arasında örgüte duyulan güvenin aracı rolü sorgulanmıştır. Bu soruları ampirik olarak cevaplamak amacıyla, 400 beyaz yakalı özel sektör çalışanından, çevrimiçi anket aracılığıyla veri toplanmıştır. Uygulanan anket; öncelikle filtre soruları, ardından demografik bilgileri, ve incelenen değişkenleri sorgulayan soruları içermektedir. Toplanan verilerin analizi SPSS-AMOS programı kullanılarak yapılmıştır. Ana araştırma öncesinde, 65 kişilik bir örneklem ile pilot çalışma gerçekleştirilmiştir. Hipotezler test edilmeden önce ölçüm araçlarının geçerliliği ve güvenilirliği test edilmiş, ve doğrulayıcı faktör analiziyle bu değişkenlerin alt boyutlara ayrılıp ayrılmadığı değerlendirilmiştir. Sonrasında değişkenler arasındaki ilişkisel kuvveti incelemek için korelasyon analizi uygulanmıştır. Ardından, araştırma hipotezlerinin test edilmesi sürecinde basit doğrusal regresyon ve yapısal eşitlik modellemesi uygulanmıştır. Sonuç olarak; örgütle özdeşleşmenin örgütsel çeviklik ve örgüte güveni etkilediği, ve örgütsel güvenin örgütsel çeviklik üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan, örgütsel özdeşleşmenin örgütsel çeviklik üzerindeki etkisine örgütsel güvenin aracılık ettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to identify the determinants of employees' perceptions on organizational agility. This study investigates to what extent employees who identify with their organization can trust their organization, and how their perceptions of organizational agility are shaped. Thereby, the mediating role of trust in the organization in the link between identification with the organization and organizational agility is explored. In order to answer these questions empirically, data were collected from 400 white-collar private sector employees through an online survey. The implemented questionnaire includes filtering questions, followed by demographic information, and questions about the variables under investigation. The collected data was analyzed using the SPSS-AMOS program. Prior to the main study, a pilot study was conducted with a sample of 65 individuals. Before testing the hypotheses, the validity and reliability of the measurement instruments were tested, and confirmatory factor analysis was used to assess whether these variables have sub-dimensions. Correlation analysis was used to examine the strength of the relationship between the variables. Finally, simple linear regression and structural equation modeling were applied to test the research hypotheses. As a result, I find that organizational identification affects organizational agility and organizational trust, and organizational trust has a statistically significant effect on organizational agility. In addition, the effect of organizational identification on organizational agility is mediated by organizational trust.