Esnek ve çevik üretim sistemlerinin kriz dönemlerinde üretim sürecine etkisi: Malatya Organize Sanayide bir uygulama
The effect of flexible and agile production systems on the production process during the crisis periods: An application in Malatya Organized Industry
  1. Tez No: 920078
  2. Yazar: SONGÜL DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İşletmelerin kriz dönemini en az zarar ile atlamalarındaki en önemli faktörler, esnek ve çevik bir yapıya sahip olmasıdır. İşletmelerin iç ve dış kaynaklı yaşanabilecek olumsuzluklardan çok kolay bir şekilde etkilenebilir olması, sektörün kırılgan bir yapıya sahip olmasına neden olmaktadır. İşletmelerin sahip olduğu bu kırılgan yapısı dönem dönem belirsizliğe ve hatta krizlerin yaşanmasına kadar etki edebilmektedir. Bu noktada işletmelerin bu dönemi kısa zamanda atlatabilmeleri ve oluşabilecek en az zarar ile geçmesi için esnek ve çevik üretim sistemlerinin uygulanması gerekmektedir. Esnek sistem ve çevik sistem, değişen ve gelişen pazarda başarıya ulaşmak ve etkili olabilmek için olması gereken yeteneklerdir. İşletmelerin kriz anındaki çevresel, bireysel ve örgütsel sebeplerin olumsuzluklarını giderebilmek için esnek ve çevik üretim sistemlerinin stratejilerini uygulamak başarıyı getirebilmektedir. Bu kapsamda esnek ve çevik üretim sistemleri işletmeler için önemli bir yer tuttuğu görülmektedir. Yaşadığımız bu dönemde rekabetin artık küresel boyutlara ulaştığı ve yeni oluşan istek ve ihtiyaçların, değişim durumlarının takip edebilmesi için uzun süreli krizlere karşı en az etki ile çıkılabilmesi için başvurulan alternatif strateji olarak esneklik ve çeviklik önemli yere sahip olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, kriz döneminde işletmelerde esnek ve çevik üretim sistemlerinin önemini ortaya koymak, bu sistemlerin kriz üzerindeki etkisinin saptanmasıdır. Bunun ışığında üç bölümden oluşturulmaktadır. İlk bölümde, esnek ve çevik üretim sistemleri ile ilgili kavramlar ele alınmıştır. İkinci bölümde, kriz ve kriz yönetimi kavramı ve bu kavramlarla ilişkili olan diğer kavramlar kuram olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, çalışmanın uygulama kısmına yer verilmiştir. Uygulamaya veri toplamak amacıyla nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket metodu ile elde edilen veriler, araştırmanın amacına uygun analizlere uygulanarak yorumlanmıştır. Araştırmanın evreni ise Malatya Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren işletmelerden oluşmaktadır. İşletmelerdeki üst ve orta düzey yöneticiler araştırmanın örnekleme çerçevesini oluşturmaktadır. Çalışmada elde edilen verilen bulgularına göre kriz anında esnek ve çevik üretim sistemlerinin etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The most important factors for businesses to overcome the crisis period with minimal damage are having a flexible and agile structure. The fact that businesses can be easily affected by internal and external negativities causes the sector to have a fragile structure. This fragile structure of businesses can affect uncertainty and even crises from time to time. At this point, flexible and agile production systems must be implemented in order for businesses to overcome this period in a short time and to pass with minimal damage. Flexible system and agile system are the skills that businesses need to have in order to achieve success and be effective in the changing and developing market. Applying flexible and agile production system strategies can bring success in order for businesses to eliminate the negativities of environmental, individual and organizational reasons at the time of crisis. In this context, it is seen that flexible and agile production systems have an important place for businesses. In this period, where competition has now reached global dimensions and new demands and needs are being followed, flexibility and agility have an important place as an alternative strategy to overcome long-term crises with minimal impact. The purpose of this study is to reveal the importance of flexible and agile production systems in businesses during the crisis period and to determine the effect of these systems on the crisis. In light of this, it is composed of three sections. In the first section, concepts related to flexible and agile production systems are discussed. In the second section, the concept of crisis and crisis management and other concepts related to these concepts are examined theoretically. In the third section, the application part of the study is given. Quantitative research method was used to collect data for the application. The data obtained with the survey method, which is one of the quantitative research methods, was interpreted by applying analyzes appropriate to the purpose of the research. The universe of the research consists of businesses operating in Malatya Organized Industrial Zone. The upper and middle level managers in the businesses constitute the sampling frame of the research.