Uçaklarda bakım ve bakım esnasında karşılaşılan problemler ve çözümleri
Aircraft maintenance, maintenance problems and solutions
  1. Tez No: 85780
  2. Yazar: MEHMET ÇINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN SÖZEN, PROF. DR. SÜMER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
UÇAKLARDA BAKIM VE BAKIM ESNASINDA KARŞILAŞILAN PROBLEMLER VE ÇÖZÜMLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet ÇINAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1999 ÖZET Emniyetli, etkin ve ekonomik bir bakım hizmeti, bakım faaliyetlerinin bir sistem içinde kontrol altmda tutulmasıyla mümkündür. Uçuş emniyeti bir sistemdir. Binlerce halkadan oluşan bir zincirdir. Zincirin halkalarından biri zayıflar veya koparsa kaza kaçınılmaz olur. Bu halkalardan biri de bakım-onarım hizmetleridir. Bakımın etkinliği yöneticinin, çeşitli teçhizatı iyi onarılmış, faal uygun konfigürasyonda ve istenilen bir zaman dilimi içerisinde ve optimum maliyette hizmete verebilme yeteneğini ölçer. Bakımın kalitesi, bakımı yapan kişilerin eğitimine bağlıdır. Bu çalışmada uçakların bakımları sırasında yapılması gerekenler ve uçaktaki hangi sistemin ne zaman bakımının yapılması gerektiği araştırılmış, sivil ve askeri uçakların bakımları sırasında karşılaşılan problemler ile bunların çözümlerine yönelik nelerin yapılabileceği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bilim Kodu : 625.04.05 Anahtar Kelimeler : Bakım, Uçak Sayfa Adedi : Tez Yöneticisi : Y.Doç.Dr. Adnan SÖZEN, Prof.Dr.Sümer ŞAHÎN
Özet (Çeviri)
AIRCRAFT MAINTENANCE, MAINTENANCE PROBLEMS AND SOLUTIONS (MASTER THESIS) Mehmet ÇINAR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1999 ABSTRACT Safe, effective and economic maintenence service is possible when the maintenance activities are kept under control in a system. Fliht safety is a system itself. It is a chain composed of thousands of rings. Accidents become inevitable if one of these rings of the chain weakens or breaks. The effectiveness of the maintenance determines the manager's abilty in providing service in an active and appropriate configration with well-repaired equipment and within a specific time period and at on optimum cost. Maintenance quality depends an training. In this study, the actions to be performed during aircraft maintenance and the periods in which the aircraft systems need maintenance are investigated and also the problems encountered during the civilian and military aircraft maintenance are revedled and what could be done towards solving these problems is explained. Science Code : 625.0405 Key Words : Maintenance, Aircraft Page Number : 67 Adviser : Assistant Associate Professor Doctor Adnan SÖZEN Professor Doctor Sümer ŞAHİN