Kardiyovasküler cerrahi hastalarında eras protokollerinin hastanede kalınan süre ve mortalite üzerine etkisi: Bir sistematik derleme ve meta-analiz
The effect of eras protocols on hospital stay and mortality in cardiovascular surgery patients: A systematic review and meta-analysis
- Tez No: 857819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİME ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kardiyovasküler cerrahi geçiren hastalarda, uzun hastanede kalış süresi ve yüksek mortalite oranları sıkça gözlenir. Tüm sağlık sistemlerinde olduğu gibi, kardiyovasküler cerrahi hastalarında hemşirelik bakımı ve hizmetleri büyük bir öneme sahiptir. Son 20 yılda perioperatif tıpta yaygın olarak kabul gören Ameliyat Sonrası Gelişmiş İyileşme Protokolleri (ERAS), kardiyovasküler hastalığı olan hastaların hızlı iyileşmesini desteklemek amacıyla geliştirilmiştir. Bu çalışma, ERAS protokollerinin hastanede kalış süresi ve mortalite üzerindeki etkilerini incelemek üzere yapılan 18 araştırmanın meta-analizini sunmaktadır. Taramalar başlangıçta belirlenen anahtar kelimeler doğrultusunda Google Scholar, Cochrane Library, Pubmed, Medline, Web of Science, Embase, Ebsco, Scopus ve Science Direct veri tabanları, ulusal ve uluslararası üniversitelerin çevrimiçi (online) kütüphaneleri, veri tabanları aracılığıyla gerçekleştirildi. Kardiyovasküler cerrahi hastalarında hızlandırılmış iyileşme protokollerine ait rehberin 2019 yılında oluşturulmasına bağlı olarak son dört yıla ait (Ocak 2019-Ekim 2023) çalışmalar tarandı. Verilerin analizinde“Comprehensive Meta Analysis Academic/Non-profit Pricing (Version 4)”deneme yazılımı kullanıldı. Dâhil edilme kriterlerini sağlayan ve çalışmaya dâhil edilmeye karar verilen tüm makalelerin verileri CMA yazılımına girildi, makalelerin heterojenite durumları değerlendirildi. İki bağımsız değerlendirici tarfından incelenen makaleler, Joanna Briggs Enstitüsü MAStARI Kritik Değerlendirme aracı“ kullanılarak değerlendirildi. Elde edilen bulguların heterojeniteliği I2 istatiği ile,yayın yanlılığı belirtmesi Huni grafiğiyle ve etki büyüklüğünün hesaplamasında ''Cohen's d”kat sayısı kullanıldı. Bulguların meta analiz sonuçları incelendiğinde .ERAS protokollerine tabi tutulan hastaların hastanede, yoğun bakımda kalış ve ekstübasyon sürelerinin azaldığını, hastaların daha erken taburcu oldukları ve mortaliteyi düşürme etkisi olduğunun sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Long hospitalization and high mortality rates are frequently observed in patients undergoing cardiovascular surgery. As in all healthcare systems, nursing care and services are of great importance in cardiovascular surgery patients. Enhanced Recovery After Surgery Protocols (ERAS), which have been widely accepted in perioperative medicine in the last 20 years, have been developed to support the rapid recovery of patients with cardiovascular disease. This study presents a meta-analysis of 18 studies to examine the effects of ERAS protocols on length of hospital stay and mortality. The searches were conducted through Google Scholar, Cochrane Library, Pubmed, Medline, Web of Science, Embase, Ebsco, Scopus and Science Direct databases, online libraries of national and international universities and databases in line with the keywords determined at the beginning. As the guideline for accelerated recovery protocols in cardiovascular surgery patients was established in 2019, studies from the last four years (January 2019-October 2023) were reviewed.“Comprehensive Meta Analysis Academic/Non-profit Pricing (Version 4)”trial software was used to analyze the data. Data from all articles that met the inclusion criteria and decided to be included in the study CMA software, and the heterogeneity status of the articles was evaluated. The articles were reviewed by two independent reviewers and assessed using the Joanna Briggs Institute MAStARI Critical Appraisal tool. The heterogeneity of the findings was assessed using the I2 statistic, the indication of publication bias was assessed using the funnel plot and the Cohen's d coefficient was used to calculate the effect size. When the results of the meta analysis of the findings were analyzed, it was concluded that patients who were subjected to ERAS protocols had reduced hospitalization, intensive care unit stay and extubation times, patients were discharged earlier and had an effect on reducing mortality.