Sanatçı yetiştiren mesleki eğitim kurumlarının 'ortak devresi'ndeki piyano öğrencilerinin enstrümanlarına yönelik çalışma performansları ile tutumları arasındaki ilişki
Correlation between study performances of junior class piano students towards their instruments in vocational music education institutions and their attituds
  1. Tez No: 85783
  2. Yazar: BİLGE ÇİVRİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DOĞAN ARSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
SANATÇI YETİŞTİREN MESLEKİ EĞİTİM KURUMLARININ "ORTA DEVRESİNDEKİ PİYANO ÖĞRENCİLERİNİN ENSTRÜMANLARINA YÖNELİK ÇALIŞMA PERFORMANSLARI İLE TUTUMLARI ARASINDAKİ İLİŞKİ. (Yüksek Lisans Tezi) Bilge ÇİVRİL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Araştırmanın amacı; piyano çalışmasına yönelik tutumun, piyanoda teknik çalışma performansı ile ilişkisini incelemektir. Denek grubu, H.Ü. Devlet Konservatuvarı ve Bilkent M.S.S.F. Hazırlık Okulu Piyano Bölümlerinin ilk üç ( Orta Devre I - II - III - ) sınıfındaki toplam 36 öğrencidif. Deneklerin piyano öğretmenleri de, öğrencilerin teknik çalışma performansına ilişkin veri toplanması amacıyla araştırmaya katılmışlardır. Teknik performans için ölçme aracı olarak, öğretmenin doldurduğu 42 maddelik bir gözlem formu kullanılmıştır. Öğrenci davranışı (piyano çalışma tutumu) için, yine 42 maddeli, öğrenci tarafından doldurulan bir anket formu kullanılmıştır. Elde edilen madde puanlarının analizi Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon tekniği ile yapılmış, daha sonra elde edilen yüzde farkı Fisher'in ( z )' sine dönüştürülmüş ve ( Ho ) testi ile ( 0 )'a karşı test edilmiştir. Sonuçlar; genel olarak piyano öğrencilerinin teknik çalışma performansı ile tutumları arasındaki ilişkinin negatif olduğu yönündedir. Bilim Kodu : 222 08 01 Anahtar Kelimeler : Enstrümana Yönelik Çalışma Performansı, Enstrümana Yönelik Tutum Sayfa Adedi : 93 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Ali Doğan ARSEVEN
Özet (Çeviri)
11 CORRELATION BETWEEN STUDY PERFORMANCES OF JUNIOR CLASS PIANO STUDENTS TOWARDS THEIR INSTRUMENTS IN VOCATIONAL MUSIC EDUCATION INSTITUTIONS AND THEIR ATTITUDES ( M.Sc. Thesis) Bilge ÇİVRİL GAZI UNIVERSITY INSTITIUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT The purpose of the present study is to investigate the relation between the attitudes towards piano study and the technical piano study performances. Subjects are 36 young piano majors (aged 11-14) as 1st -3rd grade students of two main music institutions in Ankara. Piano teachers of the subjects are also included in the study for collecting information on the students technical performances. 42-item observation scale is used for student performance as observed by the teacher. The information on student behaviour is collected by 42-item questionnaire, answered by the subjects themselves. Total findings suggest that the relation between attitude and performance is negative. Science Code : 222 08 01 Key Words : Performance towards the instrument, Attitude towards the instrument. Page Number : 93 Adviser : Prof.Dr. Ali Doğan ARSEVEN