Eş zamanlı üretim sistemi tasarımı
Design of just-in-time production system
  1. Tez No: 85781
  2. Yazar: CEVDET CIRIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
EŞ ZAMANLI ÜRETİM SİSTEMİ TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Cevdet CIRIK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 1999 ÖZET Eş Zamanlı Üretim (EZÜ) Sistemi, üretim yapan işletmelerden bir kısmının kullanmayı tercih ettikleri bir üretim yönetim sistemidir. Üretim yönetimi bir organizasyonun her türlü imalat, satın alma, son montaj, pazarlama gibi faaliyetlerinde esas alınacak hususları kapsayarak işletmeye yön vermektedir. Bu çalışmada en son teknolojinin kullanıldığı, ileri bilimsel çalışmalar ışığında oluşturulmuş EZÜ sisteminin bir işletmeye uyarlanmasını sağlamak üzere tasarımının yapılması hedeflenmiştir. Bu amaçla sistemin tanımlanması, felsefesi, gerekleri, ilişkili olduğu diğer organizasyonel unsurlar ile birlikte kullanıldığı Kanban ve Toplam Kalite Yönetimi (TKY) konuları gereken detaylarda açıklanmıştır. EZÜ sisteminin tasarlanmasında kullanılan matematiksel yaklaşım formüllerle verilmiştir. İşletmelerde stoksuz üretim ve kaliteyi sağlamaya yönelik EZÜ uygulamasının başarılı olmasına yönelik kritik faktörler de detaylı olarak açıklanmıştır. Yapılan bu çalışmanın sonunda, EZÜ sistemi tasarlanarak, işletmelerin üretim esnasında oluşacak israflarının önlenmesi, zamandan tasarruf sağlanması ve kaliteli ürün elde edilmesinde hedeflenen amaca ulaşılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 626.12.01 JIT, KANBAN, TQM 166 Doç. Dr. Kerim ÇETİNKAYA
Özet (Çeviri)
DESIGN OF JUST-IN-TIME PRODUCTION SYSTEM (M.ScThesis) Cevdet CIRIK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT JIT Production System is a production management system which some of the production organizations prefer to use. Production management leads the organization by containing basics of every kind of manufacturing, purchasing, final assembly, marketing activities. In this study, making design to adapt JIT production system which is achieved by the most scientific which the latest technology is used, to an organization. For this purpose, description, philosophy, and needs of the system, Kanban used with the other related organizational factors and Total Quality Management (TQM) are explained in detail. Mathematical approach used in JIT production system design is given by using the formulas. Production with no stock and critical factors making JIT production application to achive high quality successfully, are explained in detail. At the result of this study by designing JIT production system, the desired purpose is achieved in preventing waste during production, time saving and obtaining high quality product. Science Code Key Words Page Number Thesis Advisor 626.12.01 JIT, KANBAN, TQM 166 Associated Professor Kerim ÇETİNKAYA