Omega-3 yağ asitlerinin laktasyona etkisinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative examination of the effects of omega-3 fatty acids on lactation
- Tez No: 857825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRUNNİSA YEŞİL SARSMAZ, PROF. DR. SEREN GÜLŞEN GÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Histoloji ve Embriyoloji, Midwifery, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, laktasyon döneminde maternal diyetle takviye alınan omega 3 yağ asidinden zengin balık yağı, keten tohumu yağı ve ceviz yağının meme dokusunun yapısına ve meme bezlerinin süt üretim kalitesine olan etkisini karşılaştırmalı olarak incelenmesi amacıyla planlandı. Bu çalışmada, 28 adet gebe sıçan ve 4 adet laktasyon döneminde olmayan dişi sıçan olmak üzere toplam 32 adet Wistar cinsi sıçan kullanıldı. Sıçanlar rastgele balık yağı, keten tohumu yağı, ceviz yağı, negatif kontrol grubu ve kontrol grubu olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Takviye yağlar, gebe sıçanların doğum yaptıkları günden (0.gün) itibaren tüm laktasyon dönemini boyunca (21.gün) atanmış oldukları gruplara göre 0,5g/kg vücut ağırlığı göz önüne alınarak oral gavaj yolu ile verildi. Anne sıçanlar, laktasyonun 21.günü sonunda sakrifiye edildi. Uygun solüsyonlarla fikse edilen meme dokularına histopatolojik, immünohistokimyasal ve biyokimyasal inceleme yapıldı. Biyokimyasal yoğunluk açısından balık yağı grubundaki DHA seviyesindeki fark diğer gruplara göre anlamlı bulunmuştur. Keten tohumu yağı grubunda diğer gruplara göre prolaktin seviyeleri açısından anlamlı fark bulunmuştur. FADS2 (Yağ Asidi Desaturaz-2) biyokimyasal yoğunluk açısından negatif kontrol grubu ile diğer tüm gruplar arasında anlamlı fark bulunmaktadır. Ceviz yağı grubunda ise anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was planned to comparatively examine the effects of fish oil, flaxseed oil and walnut oil rich in omega 3 fatty acids, supplemented with the maternal diet during the lactation period, on the structure of the breast tissue and the milk production quality of the mammary glands. A total of 32 Wistar rats, including 28 pregnant rats and 4 non-lactating female rats, were used in this study. The rats were randomly divided into 5 groups: fish oil, flaxseed oil, walnut oil, negatif control group and control group. Supplementary oils were given to pregnant rats via oral gavage, starting from the birth (day 0) and throughout the entire lactation period (day 21), considering 0.5g/kg body weight, according to the groups to which they were assigned. Mother rats were sacrificed at the end of the 21st day of lactation. Histopathological, immunohistochemical and biochemical examinations were performed on breast tissues fixed with appropriate solutions. In terms of biochemical density, the difference in DHA level in the fish oil group was found to be significant compared to the other groups. A significant difference was found in prolactin levels in the flaxseed oil group compared to the other groups. There is a significant difference between the negative control group and all other groups in terms of FADS2 (Fatty Acid Desaturase-2) biochemical density. There was no significant difference in the walnut oil group.