Kalp nakil konseyine sunulan hastalarda yıllara göre mortalite değişimi
  1. Tez No: 857847
  2. Yazar: RAVZA BETÜL AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: İleri evre kalp yetmezliğinin mortalitesi gelişen tedavi seçeneklerine rağmen hala çok yüksek izlenmektedir. Ancak literatürde bu hasta grubunda yapılan çalışma sayısı kalp yetmezliğinin diğer evrelerine göre daha az görülmektedir. Biz bu çalışma ile ileri evre kalp yetmezliği olup kalp nakil konseyinde değerlendirilen hastalarda uzun dönem mortaliteyi belirleyen temel parametreleri değerlendirmeyi amaçlıyoruz. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak tasarlanan çalışmaya 2014-2023 yılları arasında merkezimize kalp nakil konseyi için başvuran toplam 883 hasta alınmıştır. 2014-2016 yılları arası konseye sunulanlar 1. grup, 2017-2018 yıllar arası 2. grup, 2019-2020 yıllar arası 3. grup ve 2021-2023 yılları arası 4. grup olarak belirlenmiştir. Hastaların demografik, laboratuvar, görüntüleme ve mortalite verileri hastane otomasyon sisteminden ve kalp nakil konsey tutanaklarından alınmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların ortalam yaşı 48,9±11,6 olarak izlendi. Hastaların büyük çoğunluğunu (%83,7) erkek hasta oluşturmaktadır. Hastaların %50,7'sinde non iskemik etyoloji izlendi. Bu durumlar tüm gruplarda benzerdir. Hastaların NYHA sınıfına bakıldığında 1. ve 2. grupta NYHA sınıf 3 hasta oranı daha fazla iken 3. ve 4.
Özet (Çeviri)
Aim: Despite the development of treatment options, the mortality rate of advanced-stage heart failure remains significantly high. However, the number of studies conducted on this patient group in the literature is relatively lower compared to other stages of heart failure. With this study, we aim to evaluate the fundamental parameters determining long-term mortality in patients with advanced-stage heart failure who are being assessed by the heart transplant council. Materials and Methods: A total of 883 patients who applied to our center for the heart transplant council between 2014 and 2023 were included in the retrospectively designed study. Patients were categorized into four groups: Group 1 from 2014 to 2016, Group 2 from 2017 to 2018, Group 3 from 2019 to 2020, and Group 4 from 2021 to 2023. Demographic, laboratory, imaging, and mortality data of the patients were obtained from the hospital automation system and the records of the heart transplant council. Results: The average age of all patients included in the study was 48.9±11.6 years. The majority of patients (83.7%) were male. Non-ischemic etiology was observed in 50.7% of patients, a distribution consistent across all groups.