Konizasyon veya leep yapılan hastalarda nüks oranları ve risk faktörleri
Recurrence rates in patients undergoing conization or leep operations and risk factors
- Tez No: 857849
- Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada konizasyon veya LEEP operasyonları yapılan hastalarda nüks oranlarının saptanması ve risk faktörlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışma 2012-2023 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvurmuş olan 18 yaş üzeri cinsel aktif toplam 264 hasta ile gerçekleştirildi. Hastalara ait verilere hasta dosyalarından veya bilgisayar sisteminden ulaşıldı. Hemogram verilerinde Nötrofil-Lenfosit oranı (NLR), Platelet-Lenfosit oranı (PLR), Monosit-Lenfosit oranı (MLR), Trombosit dağılım genişliği (PDW), Sistemik İnflamasyon İndeksi (SII), Sistemik İnflamasyon Toplam İndeksi (AISI), Sistemik İnflamasyon Yanıt İndeksi (SIRI) çalışıldı. Patoloji sonuçları ve lezyoların cerrahi sınırları kaydedildi. Ayrıca preoperatif ve postoperatif takiplerdeki HPV test sonuçları kaydedildi. Bulgular: Operasyon sonrası postoperatif takiplerinde, CIN2 ve üzeri yüksek dereceli lezyonların nüks oranı %5,30 (14 hasta) olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the recurrence rates and to investigate the risk factors in patients who underwent conization or LEEP operations. Materials and Methods: This retrospective study was conducted with a total of 264 sexually active patients over 18 years of age who were admitted to the Gynecology and Obstetrics Clinic of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between 2012 and 2023. Data of the patients were obtained from patient files or computer system. Neutrophil-Lymphocyte ratio (NLR), Platelet-Lymphocyte ratio (PLR), Monocyte-Lymphocyte ratio (MLR), Platelet distribution width (PDW), Systemic Inflammation Index (SII), Systemic Inflammation Total Index (AISI), Systemic Inflammation Response Index (SIRI) were studied. Pathology results and surgical margins of the lesions were recorded. HPV test results in preoperative and postoperative follow-up were also recorded. Results: In the postoperative follow-up, the recurrence rate of CIN2 and higher grade lesions was 5.30% (14 patients).