Ciddi mitral darlığı nedeni ile perkütan balon mitral valvuloplasti yapılacak hastalarda işlem sırasında transözofageal ekokardiyografi kılavuzluğunun işlem başarısı ve komplikasyonlar üzerine etkisi
The effect of the transoesophageal echocardiography guideline on procedural success and complications during the procedure percutanous balloon mitral valvuloplasty on patients with severe mitral stenosis
  1. Tez No: 466492
  2. Yazar: KAMAL ISGANDAROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ATA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı ciddi mitral darlığı nedeni ile PBMV yapılacak hastalarda işlem sırasında TEE kılavuzluğunun işlem başarısı ve komplikasyonlar üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya ciddi MD ile başvuran ve endikasyon dahilinde PBMV yapılması planlanan 45 hasta alındı. Orta-ciddi mitral ve aort yetmezliği bulunan, Wilkins skoru ≥12 olan ve başka bir nedenden dolayı kardiyak cerrahi endikasyonu olan, LA ve LAA'da trombüs olan, 18 yaşından küçük olgular çalışmaya dahil edilmedi. Bunlardan 23 hastaya işlem TEE eşliğinde(+TEE), 22 hastaya ise TEE kılavuzluğu olmadan (-TEE) işlem gerçekleştirildi. İşlem öncesi, işlem esnasında ve sonrasında olgulara detaylı TTE için GE Vivid S5 cihazı kullanıldı. TEE işlemi için de aynı cihaz kullanıldı. Çalışmaya alınan hastaların +TEE kolunda yaş ortalaması 47,9±11,4 iken, -TEE kolunda ise 48,5±15 p=0,88 idi. Toplam popülasyonun 31'i (%68,9) kadın, 14'ü (%31,1) ise erkekdi. Gruplara bakıldığında ise cinsiyete göre dağılım -TEE'de 14 (%63,6) kadın, 8 (%36,4) erkek, +TEE'de ise 17 (%73,9) kadın, 6 (%26,1) erkek şeklinde idi. -TEE kolundaki olguların ortlama boyu 163,1±7,5 cm , +TEE kolunda ise 161,7±5,4 cm p=0,47 olarak gözlendi. Çalışmada karşılaştırılan her iki kolda alınan hastaların ortalama kiloları arasında da anlamlı fark olmadığı görüldü (-TEE'de 62,8±11,3 ve +TEE'de 66,6±11,9 p=0,28). Her iki grupda ortalama kilo ve boy arasında anlamlı fark olmadığı görülen olguların doğal olarak ortalama vücut yüzey indeksi (BMİ) de her iki grupda bir birine yakın değerlerde bulundu (-TEE kolunda 23,6±3,3 ve +TEE kolunda ise 25,4±4,8 p=0,15). Çalışmaya dahil edilen 45 hastadan 17'si (%37,7) AF, 28'i (%62,3) sinüs ritminde idi. AF'li hastalar her iki kolda yakın değerlerde idi (-TEE kolunda 8 hasta (%47), +TEE kolunda ise 9 hasta (%53) ). -TEE kolunda Wilkins skoru 8,5(7,0-10,0) , +TEE kolunda ise 9,0(7,0-11,0) ve p=0,111 olarak gözlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of TEE guideline on procedural success and complications during the PBMV on patients with severe mitral stenosis. 45 patients who were admitted with serious mitral stenosis planned to undergo PBMV within the indication were included to the study. Patients with moderate to severe mitral and aortic insufficiency, Wilkins score ≥12, cardiac surgery indication due to another cause, thrombus in LA and LAA, younger than 18 years were excluded from the study. Of these, 23 patients were treated in the TEE cohort (+ TEE) and 22 patients were treated without the TEE guidance (-TEE). The GE Vivid S5 was used for detailed TTE before, during and after the procedure. The same device was used for the TEE process. The mean age in the + TEE group of the study was 47,9 ± 11,4, while in the - TEE group 48,5 ± 15 p = 0,88. Of the total population, 31 (68.9%) were female and 14 (31.1%) were male. Distribution by sex was 14 (63.6%) female, 8 (36.4%) male in – TEE group , 17 (73.9%) female and 6 (26.1%) male in +TEE group. The median length of the – TEE group was 163,1 ± 7,5 cm and in the +TEE group was 161,7 ± 5,4 cm p = 0,47. There was no significant difference between the mean weight of the patients in both groups (in -TEE group 62,8±11,3 and +TEE group 66,6±11,9 p=0,28). Body surface index (BMI) were found to be close to each other in both groups (in -TEE group 23,6±3,3 and +TEE group 25,4±4,8 p=0,15). Of the 45 patients included in the study, 17 (37.7%) had AF and 28 (62.3%) had sinus rhythm. The number of patients with AF were close to each other in both groups (in -TEE group 8 patients (%47), in + TEE group 9 patients (%53) ). Wilkins score was 8.5 (7.0-10.0) in the - TEE group and 9.0 (7.0-11.0) in +TEE gruop p = 0.111.