İngilizce hazırlık sınıflarındaki öğrencilerin çevrimiçi derslerde hissettikleri can sıkıntısı, nedenleri, başa çıkma stratejileri ve derslere katılımları
Boredom, causes, coping strategies, and engagement of undergraduates in english preparatory classes during online courses
- Tez No: 857914
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAY EREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu araştırmada, İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin çevrimiçi derslerde hissettikleri can sıkıntısı düzeyi, nedenleri, başa çıkma stratejileri ve derslere olan katılımlarının görünümleri ve bunların arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Düzce Üniversitesi ve Karabük Üniversitesinin İngilizce hazırlık sınıflarında öğrenim gören 64 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın yöntemi karma yöntem, deseni ise tek aşamalı dönüştürücü desendir. Araştırmanın nitel yöntemi gömülü desene göre, nicel yöntemi ise açıklayıcı ilişkisel desene uygun olarak yürütülmüştür. Araştırmanın verileri 2020-2021 akademik yılı güz döneminde, Covid-19 sürecinin“tam kapanma”döneminde toplanmıştır. Bu nedenle, veriler çevrimiçi gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla elde edilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda belirlenen birinci sorusunun yanıtlanması amacıyla içerik analizi, ikinci sorusunun yanıtlanması için tetrakorik korelasyon analizi ve üçüncü sorusunun yanıtlanması içinse probit regresyon analizi yapılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 22 ve Mplus 8.3 programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Nitel analizlerden elde edilen bulgular, eş zamanlı çevrimiçi İngilizce derslerinde öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun can sıkıntısı hissettiğini, can sıkıntısının çeşitli nedenlerden kaynaklandığını, öğrencilerin can sıkıntısıyla başa çıkmak için bir takım stratejilere başvurduklarını ve bunların derslere katılımlarını farklılaştırdığını ya da derslere katılmamalarına neden olduğunu göstermiştir. Benzer bulgular, asenkron derslere yönelik içerik analizleri aracılığıyla da elde edilmiştir. Tetrakorik korelasyon analizi ve probit regresyon analizlerinin sonuçları ise, çevrimiçi eş zamanlı ve eş zamanlı olmayan derslerde hissedilen can sıkıntısı düzeyleri, bunların nedenleri ve can sıkıntısıyla başa çıkmada kullanılan stratejilerin hem birbirleriyle hem de İngilizce derslerine katılımın farklı görünümleriyle anlamlı düzeyde ve seçici biçimde ilişkilendiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the level of boredom, causes, coping strategies and engagement in online lessons, and the explanatory and predictive relationships between them. The study group of the research consisted of 64 university students studying at the English preparatory class of Bolu Abant Izzet Baysal University, Düzce University and Karabük University. The method of the research is mixed method and the design of the study is single case conversion design. The qualitative method of the research was carried out according to the grounded theory, and the quantitative method was carried out in accordance with the explanatory correlational design. The data of the research were collected in the fall semester of the 2020-2021 academic year, during the“total lockdown”Covid-19 period. Therefore, data were obtained through semi-structured interviews conducted online. Content analysis was used to answer the first question determined in line with the purpose of the research, tetrachoric correlation analysis to answer the second question, and probit regression analysis to answer the third question. Statistical analyzes were performed using SPSS 22 and Mplus 8.3 programs. The findings obtained from the qualitative analyzes showed that the majority of the students felt boredom in the synchronous online English lessons, the boredom was caused by various reasons, the students resorted to a number of strategies to cope with their boredom, and these differentiated their engagement in the lessons or caused them not to engage in the lessons. Similar findings were obtained through content analyzes for asynchronous courses. The results of the tetrachoric correlation analysis and probit regression analyzes showed that the levels of boredom felt in online synchronous and asynchronous lessons, their causes, and the strategies used to cope with boredom were significantly and selectively correlated both with each other and with different aspects of engagement in English lessons.