Sepiolit ile amonyum adsorpsiyonu
Ammonium adsorption with sepiolite
- Tez No: 85793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
SEPIOLIT İLE amonyum adsorpsiyonu (Yüksek Lisans Tezi) YÜCEL DİNÇEL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ NİSAN 1999 ÖZET İlerliyen teknoloji ile birlikte çevre kirliliğinin boyutları ve etkileri de artmaktadır. Özellikle sanayi bölgelerinde sanayi atıklarından kaynaklanan su kirliliği önemli ölçüde ekolojik dengeyi etkilemekte, suda yaşayan ve sudan faydalanan canlıların yaşamı için bir tehlike olmaktadır. Kirlilik unsuru olarak suda bulunan azotlu bileşikler insan sağlığını tehdit eden kirleticiler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Bu çahşmada atık sulardan NH/ iyonunun uzaklaştırılması için sepiolit mineralinin uygunluğu araştırılmıştır. Sepiolit parçacık boyutu 1.6 mm ve 2.5 mm olarak ve sepiomVçözelti oram 1/70 ve 1/35 (g sepiolit/mL çözelti) arasında değiştirilerek 25°C sıcaklıkta deneyler yürütülmüştür. Çözelti amonyum iyonu derişimi 150-4000 ppm aralığında değiştirilmiştir. Değjşik sepiolit/çözelti oram değerlerinde adsorplanan madde miktarının zamanla değişimi 1.6 mm sepiolit partikülü ile incelenmiştir. 4000 ppm çözelti derişiminde NH/ iyonunun % 90'ının adsorplamnası yaklaşık 900 saniyede tamamlanmıştır. 1.6 mm parçacıkboyutu ve 1/70 sepiolit/çözelti oranı için maksimum adsorplanan mikar yaklaşık 3.501 mmol NH/ZL okrak gözlenmiştir. Çözelti derişiminin zaman ile değişimi için öngörülen model deneysel veriler ile uyumlu bulunmuştur. NH/ iyonunun adsorpsiyonunda derişim, sepiolit parçacık boyutu ve sepiolit miktarının denge derişimine etkisi incelenmiştir. Deneysel verilerin Langmuir, Freundlich, Langmuir-Freundlich, Redlich-Peterson ve Toth izoterm eşitliklerine uygunluğuna bakılmıştır. İzoterm eşitliğinde geçen parametreler doğrusal olmayan regresyon ile belirlenmiştir. En iyi uyum Langmuir-Freundlich izoterminde gözlenirken, en az uyum Langmuir izoterminde gözlenmiştir. Bilim Kodu : 6030201 Anahtar Kelimeler : Sepiolit, adsorpsiyon izotermleri amonyum Sayfa Adedi : 80 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Suna Balcı
Özet (Çeviri)
m AMMONIUM ADSORPTION WITH SEPIOLITE (M.Sc Thesis) YÜCEL DİNÇEL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY (APRIL 1999) ABSTRACT Dimension of the environmental pollution is increased by technological development. Specially in the industrial areas, ecological equilibrium is affected by waste water formed with industrial wastes. It is dangerous for alive in water and alive that are benefit from water. The more important pollutant components for the water are nitrogen compounds. These are threading the human health. In this study suitability of the ammonium ion adsorption by using sepiolite mineral was investigated. Experiments were performed at 25°C by changing the sepiolite particle size between 1.6 mm and 2.5 mm and sepiolite/solution (g sepiolite /mL solution) ratio between 1/70 and 1/35. Ammonium ion concentrations in solution were changed in the range of 150-4000 ppm. The change of amount of the adsorbed substance with time for the sepiolite having particle size of 1.6 mm was investigated. For the 4000 ppm the adsorption of 90 % of the initial NH/ ion concentration was completed in 900 seconds. For the 1.6IV mm particle size and 1/70 sepiolite/solution ratio the maximum adsorbed amount of NHj4 ion concentration was found as 3.501 mmolNHZ/L. The model proposed for the variation of solution concentration with time was found in a good agreement with the experimental data. In the NH/ ion adsorption the effects of the concentration, sepiolite particle size and amount of sepiolite were investigated. Suitability of the experimental data for Langmuir, Freundlich, Langmuir-Freundlich, Redlich-Peterson and Toth isotherm equations was investigated. The parameters of the isotherm equation were determined by using nonlinear regression analysis. While the best fit was observed in Langmuir- Freundlich isotherm, the weak agreement was found in Langmuir isotherm. Science Code KeyWords Page Number Thesis Supervisor 6030201 Sepiolite, adsorption isotherms, ammonium 80 Assoc. Prof. Dr. Suna BALCI