Katı oksit yakıt pilleri için seramik elyaf takviyeli cam seramik sızdırmazlık malzemesi geliştirilmesi
Development of glass ceramic sealants with ceramic fiber filler for solid oxide fuel cells
  1. Tez No: 857937
  2. Yazar: FURKAN TORUNTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BORA TİMURKUTLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Katı oksit yakıt hücrelerinde yüksek çalışma sıcaklıkları, yüksek verim ve reaksiyon kinetiği gibi avantajları beraberinde getirmesinin yanında malzeme seçimini de oldukça sınırlandırmaktadır. Bu nedenle yakıt olarak kullanılan hidrojenin atomik yapısı gereği sızdırmazlık malzemesi ise üzerinde çalışılması gereken önemli elemanlardan birisi olarak öne çıkmaktadır. Bu tezde, katı oksit yakıt pilleri için seramik elyaf takviyeli cam seramik sızdırmazlık malzemesi geliştirilmesi üzerine çalışmalar yapılmıştır. Bu kapsamda, şerit döküm yöntemi ile imal edilen cam seramik sızdırmazlık malzemelerine seramik elyaf takviyesi yapılarak termal döngü dayanımının iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Diğer sızdırmazlık elemanları ile kıyaslandığında iyi bir termal döngü performansına sahip olan cam seramik sızdırmazlık malzemesinin seramik elyaf katkısı ile daha uzun ömür ve daha iyi mekanik mukavemet sunduğu yapılan termal döngü ve çekme testleri ile doğrulanmış ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
High operating temperatures of solid oxide fuel cell bring along advantages such as high efficiency and reaction kinetics, but also limit the choice of material. For this reason, due to the atomic structure of hydrogen fuel, the sealing material stands out as one of the important components to be studied. In this thesis, studies on the development of ceramic fiber reinforced glass-ceramic sealing material for solid oxide fuel cells are carried out. In this context, it is aimed to improve the thermal cycling performance of glass-ceramic sealing manufactured by tape casting method through adding ceramic fiber as a reinforcement material. The thermal cycling and tensile tests confirm that the glass-ceramic sealant, which exhibits good thermal cycling performance compared to other sealing elements, offers a longer lifespan and better mechanical strength with the addition of ceramic fiber.