Türk aile hukukunda yoksulluk nafakası
Poverty alimony in Turkish family law
  1. Tez No: 748861
  2. Yazar: ELİF EYLEM KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORHAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Yoksulluk nafakası evlenmenin butlan veya boşanma sebebiyle sona ermesi üzerine talep edilebilen bir nafakadır. TMK m. 175'te boşanma nedeniyle yoksulluğa düşecek ve boşanmada daha ağır kusurlu olmayacak eş tarafından istenebileceği belirtilen yoksulluk nafakası aile hukukunun en önemli konularından biridir. Yoksulluk nafakasının alacaklısı boşanma nedeniyle yoksulluğa düşen taraftır. Bu nafakanın borçlusu ise evliliği butlan veya boşanma ile sona eren diğer taraftır. Hükümde belirtilen koşullar gerçekleşirse yoksulluğa düşen taraf diğer taraftan süresiz olarak yoksulluk nafakası isteme hakkını haizdir. Yoksulluk nafakasına ilişkin Türk Medeni Kanun hükümleri İsviçre aile hukukundaki düzenlemeler ışığında değerlendirilmiş ve yoksulluk nafakası tarafları arasında menfaat dengesi sağlanması için Türk hukukundaki nafaka sisteminde bazı düzenlemelerin yapılması gerektiği kanaatine varılmıştır. Tezin birinci bölümünde aile hukukunda nafaka yükümlülüğü ve yoksulluk nafakası genel yönleriyle incelenmiş; ikinci bölümde ise yoksulluk nafakasının hükümleri ele alınmıştır. Bu bölümde evlenmenin hükümsüzlüğü ve boşanma sebeplerinin yoksulluk nafakası ile olan ilişkisi ortaya konularak nafakanın temel ilkeleri, hukuki niteliği, unsurları ve yoksulluk nafakasını konu edinen nafaka sözleşmesi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise yoksulluk nafakasının belirlenmesi, ifası ve sona ermesi sorunu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Poverty alimony is a alimony that can be demanded after the marriage ends due to nullity or divorce. TMK m. 175, poverty alimony is one of the most important issues of family law, which is stated to be requested by the spouse who will fall into poverty due to divorce and will not be more severely defective in divorce. The creditor of the povert alimony is the party who fell into poverty due to the divorce. The debtor of this alimony is the other party whose marriage ended with nullity or divorce. If the conditions specified in the provision are fulfilled, the party falling into poverty has the right to demand indefinite divorce support from the other party. The provisions of the TMK regarding the poverty alimony have been evaluated in the light of the regulations in Swiss family law and it has been concluded that some arrangements should be made in the alimony system in Turkish law in order to ensure the balance of interests between the parties to the poverty alimony. In the first part of the study, the alimony obligation and poverty alimony in family law are examined in general terms; In the second part, the provisions of poverty alimony are discussed. In this section, the relationship between the invalidity of marriage and the reasons for divorce and poverty alimony is revealed, and the basic principles, legal nature, elements of alimony and the alimony contract, which is the subject of poverty alimony, are explained. In the third part, the problem of determination, performance and termination of the poverty alimony is examined.