Gül regle yüzeyleri
Rose ruled surfaces
- Tez No: 858021
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, giriş bölümü olup bu bölümde literatür özeti, tezin amacı ve bulgular yer almaktadır. İkinci bölümde, gül eğrileri ve gül yüzeyleri hakkında temel kavramlar ve hesaplamalar verilmiştir. Üçüncü bölümde, E^3 Öklid uzayında regle yüzeyler ile ilgili temel tanım ve teoremler verilmiştir. Tezin orijinal bölümü olan dördüncü bölümde, E^3 Öklid uzayında rektifiyan ve normal gül regle yüzeyleri inşa edilmiş, bu yüzeylerin karakteristik özellikleri incelenmiş ve bu yüzeyler MATLAB programı kullanılarak görselleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is the introduction chapter and consists of the literature summary, the aim of the thesis and the findings. In the second chapter, basic concepts and calculations about rose curves and rose surfaces are given. In the third chapter, the basic definitions, and theorems about the ruled surfaces in E^3 Euclidean space are given. In the fourth chapter, which is the original chapter of the thesis, the rectifying and normal rose ruled surfaces were constructed in E^3 Euclidean space, the characteristic properties of these surfaces were examined, and these surfaces were visualized using the MATLAB program.