Eğimli kapalı hacimler içinde doğal taşınım ısı transferi ve akışkan hareketinin sayısal incelenmesi
Numerical analysis of natural convection heat transfer and fluid flow in inclined enclosures
- Tez No: 85808
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAŞMET TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
EĞİMLİ KAPALI HACİMLER İÇİNDE DOĞAL TAŞINIM ISI TRANSFERİ VE AKIŞKAN HAREKETİNİN SAYISAL İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mikayil EROĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Bu çalışmada; karşılıklı iki duvarı farklı sıcaklıklara sahip, diğer iki duvarı yalıtılmış iki boyutlu kapalı hacimlerde doğal taşımınla meydana gelen ısı transferi ve akışkan hareketi sayısal olarak incelenmiştir. İncelemelerde süreklilik, momentum ve enerji denklemleri boyutsuz olarak ifade edilip, sayısal olarak çözülmüştür. Sayısal çözüm için kontrol hacmi yaklaşımı kullanılarak temel denklemler ve sınır şartları cebirsel olarak ifade edilmiştir. SIMPLE algoritması kullanılarak FORTRAN dilinde bir bilgisayar program geliştirilmiştir. Bu program kullanılarak, yükseklik-genişlik oranının, eğim açısının ve Rayleigh sayısının, akışkan hareketine ve ısı transferine etkileri araştırılmıştır. Yükseklik-genişlik oranları A=l,6,12 ve 20; eğim açısı (p=30°, 60°, 90“, 120”, 150“ ve 180”; Rayleigh sayısı Ra=10\ 1()4, 105 ve 106 için simülasyonlar yapılmıştır. Elde edilen sıcaklık dağılımı kullanılarak her bir durum için Nusselt sayısı hesaplandı. Bu simülasyonlar sonucu; yükseklik-genişlik oranı arttıkça Nusselt sayısının azaldığı görülmüştür. Kare kesitli hacimde eğim açısı (p=S()“ civarında Nusselt sayısının maksimum olduğu, dikdörtgen kesitli hacimlerde ise bu açının (p=90° civarında olduğu ve bu eğim açıların arttırılması veya azaltılması ile Nusselt sayısının azaldığı görülmüştür. Ayrıca (p=180”haricindeki bütün eğim açılarında ve yükseklik-genişlik oranlarında, Rayleigh sayısı arttıkça Nusselt sayısı artmaktadır. Bilim Kodu Analılar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 625.04.02 Doğal Taşınım. Eğimli Hacim. 91 Doç. Dr. Haşmet Türkoğlu
Özet (Çeviri)
NUMERICAL ANALYSIS OF NATURAL CONVECTION HEAT TRANSFER AND FLUID FLOW IN INCLINED ENCLOSURES (M. Sc. Thesis) Mikayil ERO?LU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT Laminar natural convection heat transfer and fluid How in inclined enclosures were studied. Two opposite walls of the enclosures were kepi at constant but different temperature, while other two walls were insulated. Governing equations were derived using the Boussenesq approach. Using the control volume method and the SIMPLE algorithm a computer program was developed in FORTRAN program language. Computations were performed to investigate effect of aspect ratio, inclination angle and Rayleigh number on fluid motion and heat transfer in the enclosures. Enclosures with aspect ratios of 1,6, 12 and 20, inclination angles of 30“, 60”, 90“, 120”, 150“ and 180”and Rayleigh numbers of 1()\ 104, 10s and Iff were considered. It was observed that Nusselt number is maximum around inclination angle of 80“ for square cavities. In rectangular cavities, Nusselt number is maximum around 90”. In rectangular cavities, Nusselt number decreases with increasing aspect ratio. At all inclination angles, expect 180" and aspect ratio considered, Nusselt number increases with increasing Rayleigh number. Science Code : 625.04.02 Anahtar Kelimeler : Natural Convection, Inclined Volume Page Number : 9 1 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Haşmet Türkoğlu