Eğimli kök kanallarından kanal dolgu materyalinin sökümünde farklı irrigasyon yöntemlerinin etkinliklerinin CBCT ile incelenmesi
Evaluation of the efficacy of different irrigation systems on root canal filling material removal from curved canals using CBCT
- Tez No: 688087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT ÇELİK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı; retreatment sırasında son irrigasyonda kullanılan; iğne ile irrigasyon, Irriflex ile irrigasyon, ultrasonik irrigasyon, Eddy ile irrigasyon yöntemlerinin etkinliklerini değerlendirmek için kanal duvarında kalan güta perka ve pat miktarını karşılaştırmalı olarak incelemektir. Bu çalışmada eğimleri Scheneider'in yöntemine göre 200-400 olan 60 mandibular diş kanalı kullanıldı. Kök kanallarının şekillendirilmesi ProTaper Next X2 (25/06) ile tamamlandıktan sonra güta-perka ve AH Plus kanal patı kullanılarak lateral kompaksiyon yöntemi ile kanal dolgusu yapıldı. Dişler 37 0C ve nemli ortamda 2 hafta bekletildikten sonra güta-perka ve kanal patı ProTaper Universal Retreatment D1 (30/09), D2 (25.08), D3 (20.07) ve ProTaper Next X3 (30/07) ile uzaklaştırıldı. Dişler rastgele 4 deneysel (n = 15) gruba ayrıldı ve farklı son irrigasyon yöntemleri uygulandı: grup 1 iğne ile irrigasyon, grup 2 Irriflex ile irrigasyon, grup 3 ultrasonik irrigasyon, grup 4 Eddy ile irrigasyon. Dişler mum ve alçıya gömüldükten sonra CBCT görüntüleri alındı. Kanal hacimleri ve artık kanal dolgusu hacimleri ImageJ programı kullanılarak hesaplandı. Artık kanal dolgu hacmi, kanal hacmine oranlanarak artık kanal dolgu miktarı yüzde olarak hesaplandı. Elde edilen veriler One Sample Kolmogorov Smirnov istatistik testi kullanılarak değerlendirildi ve One-way ANOVA istatistik testleri kullanılarak karşılaştırıldı. Kök kanalındaki artık kanal dolgu materyali miktarı bakımından karşılaştırıldığında iğne ile irrigasyon, Irriflex ile irrigasyon, ultrasonik ile irrigasyon ve Eddy ile irrigasyon grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05). İrrigasyon yöntemlerinin hiçbiri kök kanal dolgusunu tamamen uzaklaştıramamıştır ve yöntemler arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Eğimli kanalların retreatmentında, Irriflex ile irrigasyon, ultrasonik ile irrigasyon ve Eddy ile irrigasyon yöntemlerinin etkinliğini karşılaştırmak üzere yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study; used in the final irrigation during retreatment; to compare the amount of gutta-percha and root canal sealer remaining on the canal wall to evaluate the effectiveness of needle irrigation, Irriflex irrigation, ultrasonic irrigation, and Eddy irrigation methods. In this study, 60 mandibular tooth canals is used with curvature of 200-400 according to the Scheneider method were used. After the shaping of the root canals was completed with ProTaper Next X2 (25/06), the canal filling was performed with the lateral compaction method using gutta-percha and AH Plus canal sealer. After the teeth were incubated at 37°C and humid area for 2 weeks, gutta-percha and root canal sealer were removed with ProTaper Universal Retreatment D1 (30/09), D2 (25.08), D3 (20.07) and ProTaper Next X3 (30/07). The teeth were randomly divided into 4 experimental (n = 15) groups and different final irrigation methods were applied: group 1 needle irrigation, group 2 Irriflex irrigation, group 3 ultrasonic irrigation, group 4 Eddy irrigation. CBCT images were taken after the teeth were embedded in wax and plaster. Canal volumes and residual canal filling volumes were calculated using the ImageJ program. The residual canal filling volume was calculated as a percentage of the residual canal filling volume by proportioning the canal volume. Obtained data were evaluated using One Sample Kolmogorov Smirnov statistical test and compared using One-way ANOVA statistical tests. There was no statistically significant difference between needle irrigation, Irriflex irrigation, ultrasonic irrigation and Eddy irrigation groups in terms of residual canal filling material amount in the root canal (p>0.05). None of the irrigation methods could completely remove the root canal filling and no statistically significant difference was found between the methods. Studies are needed to compare the effectiveness of Irriflex irrigation, ultrasonic irrigation and Eddy irrigation methods in the retreatment of curved root canals.