Ankara'da trafiğin yoğun olduğu bölgelerde gürültü seviyeleri tayini ve bazı bitkilerde gürültü absorbsiyon değerlerinin tesbiti
Measurement of noise values in regions with dense traffic and determination of noise absorption levels of some plants in Ankara
  1. Tez No: 85810
  2. Yazar: AYHAN GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKTAŞ, PROF. DR. TUNA EKİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ANKARA'DA TRAFİĞİN YOĞUN OLDUĞU BÖLGELERDE GÜRÜLTÜ SEVİYELERİ TAYİNİ VE BAZI BİTKİLERDE GÜRÜLTÜ ABSORBSİYON DEĞERLERİNİN TESBİTİ (Yüksek Lisans Tezi) Ayhan GÖKTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET 1997 yılının Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Ankara'da 17 kavşak ile 7 bulvarda trafik gürültüsü ölçüm çalışmaları ve 15 bitki türünün gürültüyü engelleme dereceleri üzerinde deneysel çalışmalar yapılmıştır. Trafikten kaynaklanan rahatsız edici gürültünün hafta içi ve hafta sonu sabah, öğle ve akşam saatlerindeki ölçüm değerleri tespit edilmiştir. Çalışmamızda, ölçüm yapılan kavşak ve bulvarların dB SPL(A) cinsinden gürültü ölçüm tabloları ile bitki türlerinin gürültüyü önleme derecelerini gösterir tabloları verilmiştir. Gürültü Kontrol Yönetmeliğine bağlı kalınarak, ülkemizdeki durumla diğer gelişmiş ülkelerdeki mevcut uygulamalar karşılaştırılmıştır. Elde ettiğimiz bilgiler doğrultusunda, yetersiz kalan korunma ve koruma tedbirlerine çözüm olarak bir takım öneriler sunulmuştur. Bilim Kodu :401.04.04 - 401.03.04 Anahtar Kelimeler : Gürültü, Desibel, Gürültü Kontrol Yönetmeliği. Sayfa Adedi : 70 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Metin AKTAŞ Prof. Dr. Tuna EKİM
Özet (Çeviri)
MEASUREMENT OF NOISE VALUES IN REGIONS WITH DENSE TRAFFIC AND DETERMINATION OF NOISE ABSORPTION LEVELS OF SOME PLANTS IN ANKARA (M.Sc.Theis) Ayhan GÖKTAŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT Two experimental studies were conducted in Ankara between June and August 1997. One experiment measured the traffic noise at 17 intersections and 7 boulevards, and the other measured the capability of 15 plant species to block traffic noise. The traffic noise was measured three times a day (i.e., morning, afternoon, evening) on the weekdays and weekends. In this study, the noise from the intersections and boulevards was measured in dB SPL (A) units, and the degree of noise reduction for each plant species that was used block the noise is presented in tables. Noise levels from this study were compared with various other countries with respect to applicable Noise Control Regulations. Suggestions based on the results of the study are presented with respect to improving safety and protection features. Science code :401.04.04 -401.03.04 Key words :Noise,decibel, noise control regulations Page number :70 Adviser : Prof. Dr. Metin AKTAŞ Prof.Dr.Tuna EKİM