Ticari işlemlerde Taşınır Rehni Kanunu'na göre tarafların hak ve yükümlülükleri
Rights and obligations of the parties according to the Movable Pledge in commercial transactions
  1. Tez No: 697523
  2. Yazar: SELMİN BURCU ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER KENDİGELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Ticari hayatın temelini oluşturan işletmeler, faaliyetlerini sürdürme amacıyla taşınır ya da taşınmaz varlıkları üzerinde rehin tesis ederek kredi temin etmekte ve faaliyetine devam edebilmektedir. Taşınır rehni tesisinde genel kuralın teslime bağlı rehin olması, rehin ilişkisinin tarafları açısından çeşitli sorunları beraberinde getirdiğinden öğretide bağımsız bir ticari işletme rehni düzenlemesine yer verilmesi gerektiği ileri sürülmüş, belirtilen sakıncalar 28 Ocak 1972 tarihinde yayımlanarak uygulamaya geçirilen 1447 sayılı Ticari İşletme Rehni Kanunu (“TİRK”) ile bertaraf edilmeye çalışılmıştır. TİRK'in hem ticari işletmenin tamamı üzerinde rehin tesisini zorunlu kılması hem de rehinli alacaklıya hakların kullanımı açısından yüklediği külfetler, getirilen rehin sisteminin istenen düzeyde tercih edilmemesine sebebiyet vermiştir. TİRK'in aksayan yönlerini düzeltme amacı ile Türk hukuk sistemi açısından pek çok yeni düzenlemeyi beraberinde getiren 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu(“TRK”) 1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir. TRK'da yer alan düzenlemeler, ticari işlemlerde taşınır rehni açısından genel bir çerçeve belirtmekle birlikte rehin sözleşmesi taraflarının hak ve yükümlülükleri ile bu hakkın kullanımı hususunda bazı boşluklar barındırmaktadır. Bu boşluklar Kanun'un ikincil düzenlemeleri ya da genel hükümlere atıf yapılarak doldurulmaya çalışmış ise de bazı hakların kullanımının ikincil mevzuat ile ya da genel hükümlere atıf ile düzenlenmesi hukuk sistematiği açısından tartışma yaratmıştır. Çalışmamızda TRK'ya göre rehin tesis edilmesi halinde tarafların hak ve yükümlülükleri değerlendirilmiş, bunların ikincil mevzuat ya da genel hükümlere atıf ile düzenlenmesinin hukuk sistematiğine uygunluğu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Businesses that form the basis of commercial life may obtain loans and continue their activities by establishing a pledge on their movable or immovable assets in order to maintain their activities. Since the general rule in the movable pledge facility is a pledge based on delivery and has brought about various problems in practice, it has been argued that an independent commercial enterprise pledge regulation shall be constitute in the doctrine therewith the Commercial Enterprise Pledge Law No. 1447 (“TIRK”), which aims to eliminate the mentioned problems, entered into force on 28 January 1972. Though, both the obligation to establish a pledge on the entire commercial enterprise and the related costs and burdens imposed on the creditor, the implementation the TIRK was not be preferred at the desired level. Having regard to these deficiencies The Law on Pledge of Movable Properties in Commercial Transactions No. 6750 (“TRK”), which brought many new regulations in terms of the Turkish legal system, came into force on 1 January 2017. Although the regulations of TRK specify a general framework, there are some legal gaps regarding the rights and obligations of the parties and the exercise of rights. These legal gaps have been tried to be filled by its secondary legislations or general provisions. In this context, regulating the exercise of these rights by secondary legislation or general provision brings various problems in terms of legal systematics. In our study, the rights and obligations of the parties have been reviewed according to the TRK and have been discussed the compatibility of the regulation of these by a secondary legislation with the legal systematics.