Mermer atıklarının parke taşı üretiminde agrega olarak kullanılması
Use of marble waste as aggregate in pavement stone production
- Tez No: 858210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BÜYÜKÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada mermer fabrikası ve atölyelerinde oluşan atık mermerlerin, beton kilitli parke taşlarında agrega olarak kullanılmasının uygun olup olmadığı incelenmiştir. Beton harcında Portland çimento ve şebeke suyu kullanılmıştır. Aynı zamanda beton karışımlarında çapı 8 mm'yi geçmeyen doğal agrega ile çapı 5 mm'yi geçmeyen atık mermer parçaları agrega olarak değerlendirilmiştir. Deneyler sırasında Karayolları Teknik Şartnamesinden faydalanılmıştır. Beş farklı (%20 %40,%60 ,%80 ve %100) karışım oranında toplamda 60 adet beton parke taşı ve buna ilave olarak 20 adet bir kenarı 10 cm olan küp numuneler hazırlanmıştır. Numunelerin yarısı tuzlu suda yarısı da normal suda 28 gün oda sıcaklığında bekletilerek priz aldırılmıştır. Beton parke taşı numunelerine su emme oranını belirleme deneyi, aşınma direnci deneyi, yaramada çekme dayanımı deneyi uygulanmıştır. Küp numunelere ise basınç dayanımı deneyi yapılmıştır. Su emme oranını belirleme deneyi, aşınma direnci deney verilerinin şartnamede bahsi geçen limitlerin içerisinde kaldığı ve basınç dayanımının ise rahat bir şekilde standartları sağladığı görülmüştür. Yarmada çekme dayanımı deneyinin sonuçları incelendiğinde ise %20, %40 ve %60 oranında mermer agregası bulunan numunelerin yeterli dayanıma haiz olduğu; bunun yanında %80 ve %100 oranında hazırlanan atık mermer agregası numunelerinin ise dayanımının yetersiz olduğu görülmüştür. Sonuç olarak beton parke taşlarında atık mermerlerin agrega olarak %60 oranına kadar kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of waste marble as aggregate in concrete interlocking paving stones was examined. Natural aggregate with a diameter not exceeding 8 mm and waste marble pieces with a diameter not exceeding 5 mm were used as aggregate in concrete mixtures. The Highways Technical Specification was used during the experiments. A total of 60 concrete paving stones in five different mixing ratios (20%, 40%, 60%, 80% and 100%) and an additional 20 cube samples with a side of 10 cm were prepared. Half of the samples were kept in salt water and the other half in normal water for 28 days to allow them to set. Water absorption rate determination test, abrasion resistance test, and tensile strength test in cutting were applied to concrete paving stone samples. Compressive strength tests were performed on cube samples. It was observed that the water absorption rate determination test and abrasion resistance test data remained within the limits mentioned in the specification and the compressive strength easily met the standards. When the results of the splitting tensile strength test were examined, it was seen that the samples containing 20%, 40% and 60% marble aggregate had sufficient strength; In addition, it was observed that the strength of the waste marble aggregate samples prepared at 80% and 100% was insufficient. As a result, it has been determined that waste marble can be used as aggregate in concrete paving stones at a rate of up to 60%.