Architectural lexicon on void: An interconnected reading approach
Boşluk üzerine mimarlık leksikonu: Bağlantısal bir okuma yaklaşımı
- Tez No: 858219
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ŞENTÜRER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Mimarlığı ve rolünü derinlemesine anlamak, mimarlık alanında kavramsal düşüncenin ilham verici ve yaratıcı yönlerinden önemli ölçüde beslenir. Kavramsal düşünme, mimari tasarım ve söylemin niteliğini geliştirmede bir aracı olarak mimarinin ilk bakışta görülmeyen ama potansiyel taşıyan yönlerini ortaya çıkarma kapasitesine sahiptir. Bu bağlamda, araştırmanın yolculuğu mimaride boşluk kavramının keşfi üzerinden yeni bir perspektif sunuyor. Sezgisel bir keşif olarak başlayan çalışma; mimariyi yorumlamak ve diğer disiplinlerle etkileşim içinde yeni mimari anlamlar geliştirmek için boşluk kavramını anlamaya yönelik geniş kapsamlı bir araştırma projesine dönüşüyor. Mimarlığa öncelikle inşa, yani doluluk merceğinden bakma yönündeki baskın eğilim, boşluk gibi soyut bir kavramla çalışırken çeşitli sorunsallar ortaya çıkarıyor. Bununla birlikte, boşluk kavramını anlamak hem mimari teori hem de tasarım için yeni yaklaşımlar ortaya koyabilir. Bu çalışma, ilişkisel anlamları benimseyerek yeni bir mimari dağarcığa katkıda bulunma amacıyla boşluk üzerine kavramsal bir okuma sunuyor. Bu girişim, araştırma sürecinin hem yöntemi hem de çıktısı olarak işlev gören, bağlantısal bir leksikon tarafından üretilen disiplinler arası bir yaklaşım sergiliyor. Bu şekilde sözlük, tanımlamanın ötesinde bütüncül bir yaklaşımı teşvik ederek bağlantısal bir okumaya öncülük ediyor.“Anlama”yı“tanımlama”nın önüne koyan araştırma, nörobilimden beslenen bağlantısallık yaklaşımı benimsiyor. Leksikografi ve zihinsel sözlük üzerine yapılan çalışmalardan esinlenen araştırma, bir kelime dağarcığı oluşturmayı kuramsallaştırıyor. Dil, etimoloji, felsefe ve fiziğin yanı sıra mimari, sanat ve edebiyat, boşluğun farklı temsillerini, diğer bir deyişle anlamlarını keşfetmede önemli roller üstleniyor. Leksikon, mimari bir okumayı mümkün kılarken disiplinler arası çalışmalardan beslenen içerik ve araştırma yöntemi birbiriyle iç içe geçiyor. Mimarlık alanından bir çalışma olmasına rağmen, bu araştırma yaklaşımı diğer disiplinlerdeki ilişkisel okumalar için de uygulanabilir. Bağlantısal leksikon, geleneksel sözlük tanımlarının ötesinde ilişkisel anlamlar üretme kapasitesine sahiptir. Kavramsal ve ilişkisel düşüncenin disiplinler arası bir çerçeveden ele alınması, hem mimarlık kuramına hem de pratiğine katkı sağlar. Bu tez, ilk bakışta fark edilmeyen kavramları ortaya çıkararak ve mimari anlamları zenginleştirerek mimarlık araştırmalarını ve dağarcığını geliştirmeyi amaçlar. Bu okuma yaklaşımıyla, her araştırmacı veya mimar, benzer içeriği paylaşan ancak bağlantıları farklı olan kendi zihinsel sözlüğünü veya zihinsel mekanını yaratabilir. Böylece kavramsal ve ilişkisel düşünmenin sadece araştırmayı desteklemekle kalmayıp, aynı zamanda tasarım alanında da mimari dağarcığa nasıl katkıda bulunabileceğini vurgular. Bu çalışma, bir kelime listesi sıralamanın ötesinde araştırmada kavramsal okuma ve anlama için bir araç olarak leksikonun potansiyelini açığa çıkarır. Açık uçlu ve doğrusal olmayan bir araştırma sürecini teşvik eden bir yaklaşım olarak bağlantısallığın benimsenmesini savunur. Belirsizliği benimsemek, açık bir araştırma sürecinin doğasında bulunan ve sürekli evrilen anlamlar sebebiyle gereklidir. Çalışma, ilişkisel anlamların ortaya çıkarılmasında“aracılar”ın rolünü vurgularken, bağlantısallık yaklaşımı sürekli bir oluş halindeki boşluğun“açıklığının”,“belirsizliğinin”ve“ilişkiselliğinin”keşfedilmesine olanak sağlar.
Özet (Çeviri)
A comprehensive understanding of architecture and its inherent role is significantly nourished by the inspirational and creative aspects of conceptual thinking within the field of architecture. Conceptual thinking stands as a catalyst in elevating the quality of architectural design and discourse, having the capacity to unveil concealed yet substantial features of architecture. The exploration of the concept of void in architecture, sparked by an intuitive journey, opens a new perspective. What began as an intuitive exploration evolves into an expansive research project, driven by a profound enthusiasm to establish“void”as a fundamental concept for comprehending architecture and enhancing architectural meanings in dialogue with other disciplines. The dominant tendency to view architecture primarily through the lens of construction, in other words solidity, presents challenges when attempting to engage with an intangible concept such as void. However, understanding the concept of void can open new perspectives for both architectural theory and design. This study advocates for a conceptual reading on void, aiming to contribute to a novel architectural repertoire by embracing new relational meanings. This aspect requires an interdisciplinary approach, generated by an interconnected lexicon which acts as both method and outcome of the research process. Emphasizing“understanding”over“defining”, the research adopts an essential approach of interconnectivity borrowed from neuroscience. Inspired by lexicography and mental lexicon studies, the research conceptualises constructing a vocabulary.Language, etymology, philosophy, and physics, alongside architecture, art, and literature, play pivotal roles in exploring diverse representations, in other words meanings, of void. As lexicon enables an architectural reading, the content and research method intertwine, drawn from interdisciplinary studies. Despite its architectural scope, this approach also holds potential for relational readings in other disciplines. The interconnected lexicon has the capacity to generate relational meanings beyond traditional lexical interpretations. Incorporating conceptual and relational thinking within an interdisciplinary framework can advance both architectural theory and practice. This thesis aims to improve architectural research and its repertoire by revealing hidden concepts and enriching architectural meanings. With this reading approach, each researcher or architect can create their own distinct mental lexicon or mental space, sharing similar content but varying in interconnections. This highlights how conceptual and relational thinking not only supports research but also contributes to the architectural vocabulary, especially in the field of design. This study explores the utilisation of a lexicon beyond a conventional list of words, highlighting its potential as a tool for conceptual reading and understanding in research. It advocates for adopting interconnectivity as an approach, fostering an open-ended and non-linear research process. Embracing ambiguity stems from the constantly evolving meanings inherent in an open research process. The study highlights the role of“mediators”in revealing relational meanings, while interconnectivity inspires the exploration of“openness”,“ambiguity”and“relationality”of void as a continuous process of becoming.