Poli (etilen tereftalat) liflere azobisizobutironitril başlatıcı kullanılarak n-vinilimidazol aşılanması
Grafting of n-vinylimidazole on poly (ethylene terephthalate) fibers using azobisisobutyronitrile initiator
- Tez No: 85823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
POLİ (ETİLEN TEREFTALAT) LİFLERE AZOBİSİZOBUTİRONİTRİL BAŞLATICI KULLANILARAK n-VİNİLİMİDAZOL AŞILANMASI ( Yüksek Lisans Tezi ) Can İNEGÖLLÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Bu çalışmada n-vinilimidazoL (n-VI), monomeri azobisizobutironitril, (AIBN), başlaticı kullanılarak Poli (etilen tereftalat), (PET), liflere Dimetilformamit, (DMF), içerisinde aşılandı. % Aşı üzerine polimerleşme süresinin, sıcaklığın, monomer ve başlaticı derişimlerinin ve monomer ve başlaticı difüzyonlannrn etkisi araştırıldı. % Aşının ve aşılama veriminin süre ve sıcaklık arttırıldığında önceleri arttığı, belirli bir değerden sonra sabit kaldığı gözlendi. Monomer ve başlaticı derişimleri arttırıldığında ise % aşının belirli bir değere Jcadar arttığı, sonra azalma gösterdiği tespit edildi. Monomer ve başlaticı difuzyonlarının da aynı davranışı gösterdiği ancak % aşıyı arttırdığı belirlendi. Optimum aşılama şartlarının [n-VI] = 0,5 M, [AIBN] = 1,5 X 10"3 M, T = 70 °C ve t = 3 gün olduğu belirlendi. Aşılama hızmm monomer derişimine 0,70'inci, başlaticı derişimine ise 0,73'üncü dereceden bağlı olduğu bulundu. Aşılama için toplam aktivasyon enerjisi 22,2 kcal/mol olarak hesaplandı. Aşılanmış PET liflerin intrinsik viskozite değerleri ve su tutma kapasiteleri tayin edildi, yoğunlukları ve lif çaplan ölçüldü, % uzama değerleri tespit11 edildi. Aşılanmış lifler FTIR spektroskopisi ve Taramalı Elektron Mikroskobu, (SEM), ile karakterize edildi. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 405 Poli (etilen tereftalat) lif, Aşı kopolimerleşme, n- Vinilimidazol 77 Doç. Dr. Halil İbrahim ÜNAL
Özet (Çeviri)
Ill GRAFTING OF n-VINYLIMIDAZOLE ON POLY (ETHYLENE TEREPHTHALATE) FIBERS USING AZOBISISOBUTYRONITRILE INITIATOR (M. Sc. Thesis) Can İNEGÖLLÜ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1599 ABSTRACT In this study, poly (ethylene terephthalate), (PET), fibers were grafted in dirnethylformaroide, (DMF), with n-vinylimidazole, (n-VT), using azobisisobutyronitrile, (AIBN), initiator. Variation of % grafting with time, temperature, monomer and initiator concentrations as well as monomer and initiator diffusions were investigated. It was observed that percent grafting and grafting efficiency were increased with increasing time and temperature up to a certain value then levelled off. Percent grafting was found to increase with increasing monomer and initiator concentrations then shown a decrease. Monomer and initiator diffusions onto PET fibres were shown similar trend and increased the % grafting. Optimum conditions for grafting were found to be [n-VI] = 0,5 M, [AIBN] = 1,5 X 10"3 M, T = 70 °C and t = 3 days. The rate of grafting was found to be proportional of the 0,70 and 0,73 powers of monomer and initiators concentrations, respectively. The overall activation energy for grafting was calculated as 22,2 kcal/mol. Further changes in properties of grafted PET fibres such as intrinsic viscosity, water absorption capacity, density, fiber diameter and elongation (%) wereIV determined. Grafted fibers were characterized with FTIR spectroscopy and Scanning Electron Microskopy (SEM). Science Code : 405 Key Words : Graft Copolymerization, Poly (ethylene terephthalate) fiber, n-vinylimidazole Page Number : 77 Advisor : Doç. Dr. Halil İbrahim ÜNAL