Patterns of eating behaviours and associated lifestyles inadults with ADHD
DEHB'li yetişkinlerde yeme davranışları ve ilişkili yaşam tarzı örüntüleri
  1. Tez No: 918754
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. STEFANOS MALTEZOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: King s College London England
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), çocukluk çağı başlangıcındaki kalıcı bir dürtüsellik ve/veya aşırı hareketlilik ve dikkatsizlik örüntüsüyle karakterize olmuş yaygın bir nöropsikiyatrik bozukluktur. DEHB'li yetişkinler, fiziksel sağlık problemlerine ve metabolik hastalığa yol açan düzensiz ve kontrolsüz yeme davranışlarına yatkındırlar. Bu çalışmanın genel amacı, DEHB'li yetişkinlerde yeme davranışlarının örüntülerini incelemek ve anormal yeme davranışlarına yol açan potansiyel faktörleri tanımaktır. Bu çalışma, Londra'daki Maudsley Hastanesi'nde Yetişkin DEHB Servisi'nden katılan katılımcılar ile oluşturulan kesitsel bir çalışmadır. Bu çalışmaya yaşları 18 ila 56 arasında değişen, klinik olarak DEHB tanısı konmuş toplam 50 (11 kadın ve 39 erkek) yetişkin hasta katılmıştır. DEHB'li yetişkinlerde yeme davranışlarının ve ilişkili yaşam tarzlarının örüntülerini ölçmek için kendi ve yakını tarafından bilgi veren yapılandırılmış değerlendirme anketleri kullanılmıştır. Çalışma ile DEHB'li yetişkinlerde yeme davranışlarının örüntüleri ve düzensiz yeme davranışlarına neden olan potansiyel faktörler belirlendi. Özellikle, DEHB'li yetişkinlerin genellikle geleneksel kahvaltı öğününü atladıkları ve bu durumun DEHB tedavisi olma (göreceli olasılık oranı:0.158, p=.011) ve DEHB semptomları şiddetiyle (p=.013) ilişkili olduğu görülmüştür. DEHB'li yetişkinlerde düzensiz yeme örüntüleri, eğitim düzeyi, DEHB tedavisi, semptom şiddeti, eşlik eden problemler, ilaç kullanımı ve uyku problemleriyle anlamlı ölçüde ilişkili olduğu gözlemlenmiştir. Çalışma, DEHB'li yetişkinlerin düzensiz yeme örüntülerine sahip olduğu hipotezini desteklemekte ve anormal yeme davranışlarına yol açan potansiyel risk faktörlerini incelemektedir. İleriki araştırmalar, fiziksel sağlığı iyileştirebilecek faktörleri belirlemede önemli olan DEHB'li yetişkinlerin yeme örüntülerini özellikle dikkate almalıdır.
Özet (Çeviri)
Attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) is a common childhood-onset neuropsychiatric disorder which is characterised by a persistent pattern of impulsivity and/or hyperactivity and inattention. Adults with ADHD are vulnerable to irregular and uncontrolled eating behaviours that lead to poor physical health and metabolic disease. The overall aim of the present study was to examine patterns of eating behaviours in ADHD adults and recognise potential factors that lead to abnormal eating behaviours. This was a cross-sectional study of participants with ADHD recruited from the Adult ADHD Service at the Maudsley Hospital in London. A total of 50 (11 females and 39 males) clinically diagnosed adult ADHD patients, from 18 to 56 years of age, participated in this study. Patterns of eating behaviours and associated lifestyles in adults with ADHD were measured by structured self-rated and informant-rated questionnaires. The study indicated patterns of eating behaviours in adults with ADHD and identified potential factors causing irregular eating behaviours. Notably, adults with ADHD were generally skipping the traditional breakfast meal which was linked to the treatment of ADHD (odds ratio = 0.158, p = .011) and symptom severity (p = .013). Irregular eating patterns in ADHD adults were significantly associated with educational level, ADHD treatment, symptom severity, comorbid problems, experiences of drugs and sleeping problems. The present study supports the hypothesis that adults with ADHD have irregular eating patterns behaviours and examines potential risk factors that lead to abnormal eating behaviours. Further research should specifically consider patterns of eating in ADHD adults due to their importance in identifying factors that could improve physical health.