Sürekli karıştırmalı akım reaktöründe sodyum asetat üretiminin lineer olmayan genelleştirilmiş minimum değişmeli kontrolü
Nonlinear generalised minimum variance control of sodium acetate produce in continuous stırred tank reactor
- Tez No: 85834
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VECİHİ PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
SÜREKLİ KARIŞTIRMALI AKIM REAKTÖRÜNDE SODYUM ASETAT ÜRETİMİNİN LİNEER OLMAYAN GENELLEŞTİRİLMİŞ MİNİMUM DEĞİŞMELİ KONTROLÜ (Yüksek Lisans Tezi) H. Rana KAZANCIGİL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 1999 ÖZET Yapılan çalışmada, sürekli karıştırmalı akım reaktörünün özellikleri ve kontrolü incelenmiştir. Önce sistem modeli için gerekli olan reaksiyon hız sabiti hesaplanmış ve literatürdeki değeriyle karşılaştınlmıştır. Sonra sistemin dinamik özelliklerini belirlemek için teorik olarak benzetim programlan geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Çeşitli deneysel dinamik denemeler yapılmış ve teorik sonuçlarla karşılaştınlmıştır. Dinamik deneysel ve teorik sonuçlannda uyumu gözlenmiş ve teorik benzetim programı kontrol tasanmlan için kullanılmıştır. Kontrol çalışmalarında NGMV kontrol sistemi reaktörü terk eden NaOH derişimini istenen noktada tutmak için kullanılmıştır. Ayarlanabilen değişken olarak reaktöre giren NaOH akış hızı seçilmiştir. NGMV için NARMAX modeli kullanılmıştır. İyi bir kontrol performansını sağlamak için önce NARMAX model mertebesi ile NARMAX model tipleri araştınlmıştır. Sonra NGMV kontrolü, sistemi kontrol etmek için kullanılmıştır. Aynca Deatbeat kontrol sistemide bu reaktör için uygulanmıştır. NGMV, GMV ve Deatbeat kontrol sistemleri birbirleriyle karşılaştınlmıştır. Bilim Kodu : 603.03.03 Anahtar Kelimeler : Genelleştirilmiş Minimum Değişmeli Kontrol, Doğrusal, Olmayan Genelleştirilmiş Minimum Değişmeli Kontrol, Sürekli Kanştırmalı Akım Reaktörü Sayfa Adedi : 106 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Vecihi PAMUK
Özet (Çeviri)
11 NONLINEAR GENERALISED MINIMUM VARIANCE CONTROL OF SODIUM ACETATE PRODUCE IN CONTINUOUS STHIRED TANK REACTOR (M. Sc. Thesis) H. Rana KAZANCIGİL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 1999 ABSTRACT In this study, the characteristics and control of Continuous Stirred Tank Reactor (CSTR) were investigated. Firstly, the coefficient of the reaction for the system model was calculated and compared with the value found in literature. Then, in order to determine the dynamic characteristics of the system, simulation programs were developed and used. Various experimental dynamic tests were done and compared with the theoretical results. The suitability of experimental, theoretical dynamic results were observed and the theoretical simulation program was used for control designs. In control work, NGMV control system was used to keep the output NaOH concentration in set point. The input NaOH flow rate was selected as controlling variable. NARMAX model was used for NGMV. To achieve a good control performance initially NARMAX model order and NARMAX model type were examined. Then NGMV control is used for control of the system. In addition Deatbeat control system was applied to this reactor. NGMV, GMV and Deatbeat control systems were compared with each other. Science Code : Key Words : Generalised Minimum Variance Control, Nonlinear Generalised Minimum Variance Control, Continuous Stirred Tank Reactor Page number : 106 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Vecihi PAMUK