Hemşirelerin etik ve mesleki tutumlarının incelenmesi
Examination of nurses' ethical and professional attitudes
- Tez No: 858372
- Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN ŞENTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma hemşirelerin etik ve mesleki tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini, Ekim-Aralık 2022 tarihleri arasında Bursa ilinde bulunan iki devlet hastanesinde çalışan 665 hemşire, örneklemi ise çalışmaya katılmayı kabul eden 156 hemşire oluşturdu. Veriler; bilgi formu, Hemşirelik Bakımında Etik Tutum Ölçeği ve Hemşirelik Mesleğine Yönelik Tutum Ölçeği ile toplandı. %95 güven seviyesinde ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilen verilerin analizinde Kolmogorov Smirnov/Shapiro-wilk Testi, Spearman Korelasyonu analizi, Kruskal-Wallis ve Mann Whitney-U testi kullanıldı. Araştırmada hemşirelerin, hemşirelik bakımında etik tutum ölçeğinden aldıkları puan ortalaması 152.76 ± 15.09; hemşirelik mesleğine yönelik tutum ölçeğinden aldıkları puan ortalaması 165.98 ± 17.47 ve her iki ölçek puan ortalamaları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu belirlendi (p=0.000). Araştırmada hemşirelerin etik tutumlarının oldukça iyi olduğu; mesleki tutum düzeylerinin oldukça yüksek olduğu belirlendi. Hemşirelerin mesleklerine yönelik olumlu tutuma sahip oldukları ve etik tutumları arttıkça hemşirelik mesleğine yönelik tutumlarının da arttığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine the relationship between nurses' ethical and professional attitudes. The population of the study consisted of 665 nurses working in two public hospitals in Bursa between October and December 2022, and the sample consisted of 156 nurses who agreed to participate in the research. Data were collected with an information form, an ethical attitude scale in nursing care, and an attitude scale towards the nursing profession. Kolmogorov Smirnov/Shapiro-Wilk Test, Spearman Correlation analysis, Kruskal-Wallis, and Mann Whitney-U test were used to analyze the data evaluated at a 95% confidence level and 5% significance level. The study determined that the average score nurses received from the ethical attitude scale in nursing care was 152.76 ± 15.09, and the average score nurses received from the attitude scale towards the nursing profession was 165.98 ± 17.47. There was a positive significant relationship between the mean scores of both scales. In the research, it is observed that nurses' ethical attitudes and professional attitude levels were quite high, and they had a positive attitude towards the nursing profession (p=0.000). The study concluded that nurses' ethical attitudes and professional attitude levels are quite high. They have a positive attitude towards the nursing profession, and as their ethical attitudes increase their attitudes towards the nursing profession also increase.