Böbrek nakli yapılan hastalarda umutsuzluk düzeyinin öz bakım gücüne ve yaşam doyumuna etkisi
The effect of hopelessness on the self-care agency and life satisfaction in patients receiving kidney transplantation
- Tez No: 858381
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLEYHA ŞİMŞEK YABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışma böbrek nakli yapılan hastaların umutsuzluk düzeyleri ile öz bakım gücü ve yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırma gerekli kurum ve etik kurul izinleri alındıktan sonra Nisan 2022- Ocak 2023 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa/ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini böbrek nakil polikliniğinden takipli 145 hasta oluşturdu. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile“Kişisel Bilgi Formu”,“Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ)”,“Öz Bakım Gücü Ölçeği (ÖGÖ)”ve“Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ)”kullanılarak toplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted as a descriptive and cross-sectional- correlational study to determine the relationship between the hopelessness levels of kidney transplant patients and their self-care agency and life satisfaction. Materials and Methods: After receiving the required institutional and ethics committee permits, the study was conducted at Istanbul University - Cerrahpasa / Cerrahpasa Medical Faculty Hospital between April 2022 and January 2023. A total of 145 patients who were followed up in the kidney transplant outpatient clinic made up the study's sample. The“Personal Information Form,”“Beck Hopelessness Scale (BHS),”“Exercise of Self-Care Agency (ESCA),”and“Life Satisfaction Scale (LSS)”were used in face-to-face interviews to gather data.