Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde inek sütü üretiminde doğrudan enerji kullanımı ve ilgili sera gazı salımlarının belirlenmesi
Assessment of direct energy utilization and associated greenhouse gas emissions in cow milk production at the Agricultural Research and Application Farm of Çukurova University Faculty of Agriculture
  1. Tez No: 858432
  2. Yazar: BURAK DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu araştırmada, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğine ait inek sütü üretim işletmesinde doğrudan enerji (elektrik+dizel) tüketimine ilişkin sera gazı (GHG) salımları belirlenmiştir. Enerji tüketimi ve GHG salımları, kış ve yaz mevsimi koşullarını karakterize edecek şekilde Ocak ve Temmuz aylarındaki elektrik ve dizel yakıt tüketimi değerleri dikkate alınarak değerlendirilmiştir. İşletmede Ocak ayında 39 600 MJ elektrik ve 53 472 MJ dizel yakıt olmak üzere toplam 93 072 MJ enerji tüketilmiştir. Temmuz ayında 100 666,8 MJ elektrik ve 53 472 MJ dizel olmak üzere toplam 154 138,8 MJ enerji tüketilmiştir. Yaz koşullarında barınakların serinletme gereksinimleri nedeniyle, kış koşullarına (Ocak ayına) kıyasla 2 kattan daha fazla elektrik tüketilmiştir. İşletmede 1 L süt üretimi için Ocak ve Temmuz aylarında sırasıyla, toplam 0,53 MJ ve 1,05 MJ enerji tüketilmektedir. Süt sığırcılığı işletmesinin doğrudan enerji tüketimine ilişkin karbon ayak izi Ocak ve Temmuz aylarında sırasıyla, 0,0506 kgCO2-eş/kg ve 0,1115 kgCO2-eş/kg olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, greenhouse gas (GHG) emissions related to direct energy (electricity+diesel) consumption were determined at the dairy farm of the Faculty of Agriculture, Çukurova University. Energy consumption and GHG emissions were evaluated taking into account the electricity and diesel fuel consumption values in January and July, which characterize winter and summer conditions. In January, a total of 93 072 MJ of energy was consumed, including 39 600 MJ of electricity and 53 472 MJ of diesel. In July, a total of 154 138.8 MJ of energy was consumed, including 100 666.8 MJ of electricity and 53 472 MJ of diesel. Due to the cooling requirements of the barns during summer conditions, more than twice as much electricity was consumed compared to winter conditions (January). For 1 liter of milk production, 0.53 MJ and 1.05 MJ of energy are consumed in January and July, respectively. The carbon footprint of the dairy farming operation related to direct energy consumption was determined to be 0.0506 kgCO2-eq/kg and 0.1115 kgCO2-eq/kg in January and July, respectively.