2000-2005 yılları arasında kliniğimize başvuran nazofarenks kanserli hastaların tedavi sonuçlarının geriye dönük incelenmesi
Between 2000-2005 years treatment results of nasopharyngeal cancer patients investigation
  1. Tez No: 657360
  2. Yazar: AYŞE OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN HAZIM ORHAN KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Nazofarenks kanseri (NFK) diğer yassı hücreli baş-boyun kanserlerinden farklı olarak sigara ve alkol ile çok ilişkili olmayıp kendine özgü epidemiyolojik, ethiyolojik, histolojik ve klinik özellikler taşır. NFK komşu bölgelere erken dönemde direk yayılım gösterir ve parafarengeal alana yayılım yüksektir. Benzer şekilde lenfatik ağı zengin olduğu için erken dönemde lenfatik metastaz yapabilir. Lenfatik metastaz oranının yüksekliğine paralel olarak sistemik tutulum oranıda yüksektir. Tümör histolojisi, nazal kaviteye yayılım, neoadjuvan kemoterapi, radyoterapi dozu; lokal kontrol süresini etkileyen faktörlerdir. Ayrıca kranial sinir paralizisinin varlığı ve tedavi yanıtı; uzak hastalıksız sağkalımı ve genel sağkalımı anlamlı olarak etkiler. Baş-boyun tümörleri içerisinde evresine bakılmaksızın primer olarak radyoterapi ile tedavi edilen tek tümör NFK'dur. Tümör histolojisi, nazal kaviteye yayilim, neoadjuvan kemoterapi, radyoterapi dozu; lokal kontrol süresini etkileyen faktörlerdir. Ayrıca kranial sinir paralizisinin varliği ve tedavi yaniti; uzak hastaliksiz sağkalimi ve genel sağkalımı anlamlı olarak etkiler. Baş-boyun tümörleri içerisinde evresine bakılmaksızın primer olarak radyoterapi ile tedavi edilen tek tümör NFK'dur. Çalışmamızda 2000-2005 tarihleri arasında metastatik olmayan 37 Nazofarenks tanılı hasta kohort yöntemi ile retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalarda yaş, cinsiyet, histopatolojik özellik, başvuru semptomu,tümör evresi,lenf nodu evresi,tedavi şekli,lokorejyonel nüks,hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım gibi değişkenler değerlendirilmiştir.Tüm hastalarin tedavisi Co-60 teleterapi cıhazı ile SSD 80cm' de uygulanmıştır. RT tekniği olarak; primer tümör ve üst boyun bölgesine karşılıklı paralel iki alan, alt boyun ve supraklavikuler bölgeye tek ön alan kullanılmıştır. Çalışmamızda cinsiyetin ve histopatolojinin medyan ve genel sağkalım üzerine anlamlı bir etkisi gösterilememiştir. Hastalarımızda en sık başvuru bulgusu %45.9 oranında boyunda kitle olup %27.2 si N0-N1 olup %72.9 unun ileri boyun tutulumu tespit edilmiş ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. RT dozları; 6600 cGy altı, 6600-7000 cGy ve 7000 cGy üzeri şeklinde gruplandırılmıştır. Supraklaviküler bölge RT dozu ile lokorejyonel nüks arasında anlamlı bir sonuca varılmıştır. Kemoradyoterapi alan grupta hastalıksız ve genel sağkalımda anlamlı sonuç bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nasopharyngeal cancer (NFC) is different from other squamous cell head and neck cancers It is not very related to smoking and alcohol, and it has its own epidemiological, ethiological, It has histological and clinical features. Early direct spread to NFK nearby areas shows and the spread to the parapharyngeal area is high. Similarly, the lymphatic network is rich Because it can cause lymphatic metastasis in the early period. Lymphatic metastasis rate Parallel to its height, the rate of systemic involvement is also high. Tumor histology, nasal extension to the cavity, neoadjuvant chemotherapy, radiotherapy dose; local control time are factors that affect. In addition, the presence of cranial nerve palsy and response to treatment; far significantly affects disease-free survival and overall survival. Head and neck tumors single tumor, regardless of its stage, primarily treated with radiotherapy It is NFK. Tumor histology, spread to nasal cavity, neoadjuvant chemotherapy, radiotherapy dose; are factors affecting the duration of local control. Also the presence of cranial nerve paralysis and treatment response; significantly affects distant disease-free survival and overall survival. In head and neck tumors, irrespective of the stage, primarily with radiotherapy The only tumor treated is NFC. In our study, between 2000-2005 years,37 non-metastatic patients diagnosed with nasopharynx were evaluated by cohort method. Variables such as age, gender, histopathological features, presentation symptom, tumor stage, lymph node stage, treatment modality, locoregional recurrence, disease-free survival and overall survival were evaluated. Treatment of all patients Co-60 teletherapy with SSD device is applied at 80cm. As RT technique; primary tumor and upper neck Two areas mutually parallel to the region, lower neck and a single anterior area to the supraclavicular region were used. The median and overall survival rates of sex and histopathology in our study It could not have a significant effect on it. The most common presentation finding in our patients was a mass in the neck with a rate of 45.9%, N0-N1 in 27.2% and advanced neck involvement in 72.9% and it was statistically significant. RT doses are grouped under 6600 cGy, 6600-7000 cGy and over 7000 cGy. Supraclavicular A significant conclusion was reached between the RT dose of the region and the locoregional recurrence. Significant results were found in disease free and overall survival in the group receiving chemoradiotherapy.