Yeşilırmak havzası iklim parametrelerinin trend analizi
Trend analysis of Yeşilırmak basin's climate parameters
- Tez No: 85845
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
YEŞILIRMAK HAVZASI İKLİM PARAMETRELERİNİN TREND ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Kutlu KOSİF GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 1999 ÖZET Çalışmada, bugün dünyada yaşandığı, bütün bilim adamlarınca kabul edilen küresel ısınma, soğuma ve iklim değişikliği gibi olayların Türkiye'deki etkilerine ışık tutabilmek amacıyla, Yeşilırmak havzası sınırları içerisinde bulunan en az 30 yıllık gözlemleri olan DMİ, EİEİ ve DSİ kurumlarına ait 24 değişik istasyonun yıllık bazda ortalama sıcaklık, toplam yağış, ortalama akım, toplam buharlaşma, ortalama güneşlenme süreleri, bulutlu ve kapalı geçen gün sayıları gibi ikliırsel özellikleri karakterize eden altı ayrı iklim elemanının 1930-1997 yılları arasında gözlenmiş 43 adet iklim serisi analiz edilmiştir. Bu seriler ilk önce homojenlik (veri kalite kontrolü) testine tabi tutulmuş ve daha sonra trend analizleri yapılmıştır. Homojenlik testinde Run (Swet-Eisenhart) testi, trend analizinde en küçük kareler yöntemi ve Mann- Kendall mertebe korelasyon istatistiği yöntemleri kullanılmıştır. Havza genelinde ortalama sıcaklıklarda belirgin bir azalış, toplam yağışlarda artış, ortalama akımlarda artış, toplam buharlaşmalarda azalış, ortalama güneşlenme sürelerinde azalış ve bulutluluk verilerinde eğilimlerin bölgesel olarak değiştiği tespit edilmiştir. Özellikle iklimin en önemli elemanı olan ve diğer iklim elemanlarını da etkileyen sıcaklığın, azalış eğilimi göstermesi dünyada beklenenin tersidir. Bunun nedeninin yerel kirleticilerin sıcaklığı azaltma yönündeki etkilerinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 624 02 02 İklim değişikliği, trend analizi, Yeşilırmak havzası 115 Prof. Dr. İbrahim GÜRER
Özet (Çeviri)
TREND ANALYSIS OF YEŞILIRMAK BASIN'S CLIMATE PARAMETERS ( M.Sc. Thesis) Kutu KOSİF GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 1999 ABSTRACT The objective of this study is to shed light to the effects of climate change in the world, namely, global warming and cooling on the Turkey. For this purpose, six separate climate elements characterizing average temperature, total rainfall, average flow, total evaporation, average time for sun light, number of cloudy days in the Yeşilırmak basin for the 1930-1997 period evaluated and 43 climate series analized. The data has been collected from 24 stations located in the region belonging to government institutions such as DMİ, EİEİ and DSİ. Following the homogenity (data quality control) test of the climate series, trend analysis was performed. In the homogenity test, Run (Swet-Eisenhart) test was used while ordinary least squares method and Mann-Kendall rank correlation statistic method were utilized in the trend analysis. In the basin, a clear decrease in the average temperatures, increase in rainfall totals, increase in average flows, decrease in total evaporations, decrease in time for sun lights and a global change in the cloudiness were found. It is deduced that the main reason for such phenomenon is the existence of local pollutants in the atmosphere. Science Code Key Words Page Number Adviser 624 02 02 Climate change, trend analysis, Yeşilırmak basin 115 Prof. Dr. Ibrahim GÜRER