Dedaktif veri tabanlarında sorgulama yöntemleri
Resolution tecniques in the deductive database
- Tez No: 85844
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF MİRASYEDİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
DEDAKTIF VERİ TABANLARINDA SORGULAMA YÖNTEMLERİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Mehmet Selçuk KORKMAZER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEMMUZ 1999 ÖZET Bu çalışmada, dedaktif kavramı matemetiksel, sembolik mantık ve genel bilgi sistemlerindeki yönleri incelenmiştir. Dedaktif veri tabanının yapısı ve tanımları verilmiştir. Geleneksel veri tabanına göre üstün tarafları incelenmiştir. Yurtdışında çeşitli üniversitedeki araştırma grupları tarafından yapılan dedaktif veri tabanı çalışmalarına kısaca değinilmiştir. Dedaktif veri tabanı sorgulama yöntemleri örnekler ile daha geniş araştırılmış, konu ile ilgili örnekler ile dedaksiyon işlemi yapılmıştır. Bilim Kodu : 2400 Anahtar Kelimeler : Dedaktif, çıkarım Sayfa adedi : 76 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Şeref Mirasyedioğlu
Özet (Çeviri)
RESOLUTION TECNIQUES IN THE DEDUCTIVE DATABASE (M.Sc. Thesis) Mehmet Selçuk KORKMAZER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JULY 1999 ABSTRACT In this study, Deductive database principal was covered in mathematics, symbolic logic and knowledge base system. The structure and definition of the deductive database are given. The deductive database is more efficient than traditional database. Because of this fact most of the universities have established groups about deductive databases which are explained briefly in this thesis. Resolution techniques in deductive database are examined with the sample deduction. Science Code : 2400 Key Words : Deductive, resolution Number of pages : 76 Advisor : Şeref Mirasyedioğlu, Ph.D.