Acil servise başvuran koah tanılı hastalarda koah skalalarının (BAP-65, DECAF, DECAF-L) mortalite ve morbiditeyi öngörmedeki rolü
The role of COPD scales (BAP-65, DECAF, DECAF-L) in predicting mortality and morbidity in patients diagnosed with COPD presenting to the emergency department
- Tez No: 858503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİM SAĞLAM GÜRMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Acil servislere nefes darlığı ile başvuran çok sayıda KOAH hastası bulunmaktadır. Biz bu çalışmamızı, acil servislerdeki işleyişi kolaylaştırmak ve etkili ve hızlı hizmet sunmak için BAP-65, DECAF ve DECAF-L skorlarının morbidite ve mortaliteyi öngörmedeki rollerini göstermek amacıyla planladık. Gereç ve yöntem Çalışmamız prospektif bir çalışma olup 01 Mayıs 2022 - 01 Mayıs.2023 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Erişkin Acil Servisi'ne başvuran KOAH'lı 200 hasta kayıt altına alınarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya dahil etme kriterlerine uyan hastalar alınıp BAP-65, DECAF ve DECAF-L skorları hesaplanmıştır. Hastaların sonlanım şekli, sonlanım sonrası 1 ay içerisinde tekrar başvuruları ve mortaliteleri takip edilip kayıt altına alınmıştır. Bulgular Çalışmaya 200 hasta dahil edildi.
Özet (Çeviri)
There are many COPD patients who apply to emergency departments with shortness of breath. We planned this study to demonstrate the roles of BAP-65, DECAF and DECAF-L scores in predicting morbidity and mortality in order to facilitate the functioning of emergency departments and provide effective and rapid service. Materials and Methods Our study is a prospective study and was conducted by recording 200 patients with COPD who applied to the Adult Emergency Service of Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine Hospital between 01 May 2022 and 01 May 2023. Patients who met the inclusion criteria were included in the study and their BAP-65, DECAF and DECAF-L scores were calculated. The outcome of the patients, their readmission within 1 month after the outcome, and their mortality were monitored and recorded. Results 200 patients were included in the study.