Ovalık Kilikia mozaikleri
Ovalık Cilicia mosaics
  1. Tez No: 858516
  2. Yazar: BURAK AÇIKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM DEMİRALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma Ovalık Kilikia mozaiklerinin genel özelliklerini içerir. Mozaikler, antik çağlardan günümüze kadar süre gelmiş olan duvar ve taban süslemeleri olarak bilinmektedir. İnsanoğlu için estetik anlamda göze hoş gelen objeler olarak her dönem ilgi çekmiş ve belirli dönemlerde yoğun bir biçimde yapılarda tercih edilmiştir. Çalışma Ovalık Kilikia'da bulunan mozaiklerin toplu olarak değerlendirilmesi niteliğinde olacaktır. Mozaiklerin; stilistik özellikleri, mozaik yapımında kullanılan malzemeleri, kullanılan malzemenin boyutları, mozaiklerin genel boyutları, tarihlendirme vb. bilgilere yer verilerek bu konuda farklı yayınlarda yer alan bilgiler bir araya getirilerek genel özellikleri incelenmiş ve açıklanmıştır. Anahtar Kelimeler : Arkeoloji, mozaik, Kilikia, Roma dönemi
Özet (Çeviri)
This study includes the general features of the plains Cilician Mosaics. Mosaics are known as wall and floor decorations that have survived from ancient times to the present. As objects that are aesthetically pleasing to human beings, they have always attracted attention and have been extensively preferred in buildings in certain periods. In this study, the mosaics found in Ovalık Cilicia will be evaluated collectively. Youth mosaics; stylistic features, materials used in making mosaics, dimensions of materials used, general dimensions of mosaics, dating etc. the information in different publications on this subject was brought together, and its general features were examined and explained. Key Words : Archaeology, mosaic, Cilicia, Roman period