Heidegger'in varlık sorusu ve Kant metafiziğini eleştirisi
Heidegger's question of being and qritique of Kant's metaphysics
  1. Tez No: 858536
  2. Yazar: HATİCE KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL RAHMAN AÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tezde Heidegger'in varlık sorusu çerçevesinde metafizik gelenek ve Kant metafiziğini eleştirisi incelenir. Heidegger'in söylemi, varlığın nasıl anlamlı bir bütünlük olarak açımlanıp insan deneyiminin konusu olduğunu açık kılmayı amaçlar. Ona göre, varlık insanın zamansal varoluşunda açımlanır, ancak metafizik gelenekte varoluşun zamansallığı göz ardı edilmiş ve unutulmuştur. Varlığın zamansallık olarak anlaşılmasına en çok Kant yaklaşmış ancak o da nesnelliğin olanağı için zamansal varoluş anlayışından geri çekilmiştir. Bu araştırmanın ilk bölümünde öncelikle varlık sorusu bağlamında metafizik gelenek eleştirisi Dasein, fenomenoloji ve aletheia kavramları üzerinden yapılır. İkinci bölümde Heidegger'in Kant'ın Saf Aklın Eleştirisi'ndeki incelemesinin temel ontoloji olarak değerlendirilebileceği iddiası incelenir. Çalışmanın üçüncü bölümünde metafizik özne tasarımlarına karşı Heidegger'in Dasein anlayışı, dünya-içinde-varolma ve zamansallık bakımından açımlanır. Son bölümde Heidegger'in Kant yorumu değerlendirilmektedir. Sonuç olarak, bu çalışmada Heidegger'in Kant yorumu ve metafiziğe ilişkin değerlendirmeleri ile sahih varoluşun ancak varlığın zamansal kavranışında olanaklı olacağı gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the Western metaphysical tradition and Kant's metaphysics are examined within the framework of Heidegger's question of Being. His philosophical discourse aims to explore how being exists as content integrity and becomes the inspection subject of human experience. According to Heidegger, being reveals through the temporal existence of human beings. At the same time he claims that within the metaphysical tradition, the temporality of existence has been neglected and overlooked. Kant comes to near the understanding of existence as temporality, but he ultimately withdraws from fully embracing temporal existence to maintain the possibility of objectivity. In the first chapter of this study, at first within the context of the question of Being criticisms of metaphysical tradition are made through the concepts of Dasein, phenomenology and aletheia. In the second chapter, Heidegger's reading of Kant's Critique of Pure Reason and his assertion that it to be considered as fundamental ontology are investigated. The third chapter of this search is devoted to Heidegger's notion of Dasein as opposed to metaphysical subject is explicated in terms of being-in-the-world and temporality. In the last chapter, Heidegger's interpretation of Kant is evaluated. After all is said and done, this study demonstrates that authentic existence is only possible within the temporal apprehension of being as Heidegger expounded his evaluations upon metaphysics and in his interpretation of Kant.