Anadolu sahası âşıklığında sözel mizah
Verbal humor in minstrelsy the Anatolian field
  1. Tez No: 858539
  2. Yazar: TALHA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER METE TAŞLIOVA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 402
Özet
Bu çalışmada, Anadolu kültürel belleğinin taşıyıcıları konumunda bulunan âşık geleneği sözel mizah açısından incelenmiştir. Mizah ve kültür, genel hatlarıyla ele alınmış kavramsal incelemelerde bulunulmuştur. Mizah ve mizahın bulunduğu kültür ortamları detaylı olarak incelenmiştir. Mizah kavramı üzerinde durulmuş mizah üzerine yapılan çalışmalar paylaşılmış, bu araştırmalarda tespit edilen ve mizahın modern-geleneksel kuramları üzerinden açıklamalar yapılmıştır. Mizahın alt kavramlarıyla beraber sözlü kültürde yer alan mizahı belirleyici unsurlar irdelenmiştir. Âşık geleneğinde ve bu geleneğin temsilcileri olan âşıkların sanatlarında mizah; performans ve metin merkezli kuram odağında incelenmiştir. Âşıkların mizahı kullanma alışkanlıklarına, mizah öğrenme şekillerine, aktarımlarına ve özellikle mizahı kullandıkları sözlü sanat ürünlerine dair inceleme yapılmıştır. Anadolu Sahası âşıklığında tespit edilen mizahi kullanımlar; göstergebilim ve metinlerarasılık boyutunda analiz edilmiş şiirlerde, hikâyelerde, serencamlarda ve performans sırasında tespit edilen mizah, felsefi açıdan yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the minstrel tradition, which is the carrier of Anatolian cultural memory, was examined in terms of verbal humor. Humor and culture were discussed in general terms and conceptual analyzes were made. Humor and cultural environments where humor exists have been examined in detail. The concept of humor was emphasized, studies on humor were shared, and explanations were made based on the modern-traditional theories of humor identified in these studies. Along with the sub-concepts of humor, the determining factors of humor in oral culture have been examined. Humor in the minstrel tradition and the arts of the minstrels who are representatives of this tradition has been examined around performance and text-centered theory. An examination was made of the minstrels' habits of using humor, their ways of learning humor, their transmission, and especially the oral art products in which they used humor. Humorous uses identified in Anatolian Minstrelsy; Humor detected in poems, stories, serencams and performances, which were analyzed in terms of semiotics and intertextuality, were interpreted from a philosophical perspective.