İşverenin kişisel verileri koruma borcu
Employer's obligation to protect personal data
- Tez No: 858559
- Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Kişisel verilerin korunmasına yönelik düzenlemeler her ne kadar tüm bireyleri korumayı amaçlasa da çalışanların iş ilişkisi içerisinde zayıf taraf olarak bağımlı şekilde edimlerini ifa ettikleri ve sanki sadakat yükümlülüklerinin gereğiymiş gibi mahremiyetlerinden ödün vermeye maruz bırakıldıkları açıktır. İşçi-işveren ilişkisinde kişisel verilerin korunması, çalışma ilişkilerinin kendine has özellikleri göz önünde bulundurulduğunda özel bir dikkat gerektirmektedir. Sadakat yükümlülüğü, çalışanların zamanlarının çoğunu işyerinde geçirmelerini gerektirmekte, bu da değişen iş ilişkileri ve teknolojik gelişmeler karşısında kişisel verilerinin korunmasına yönelik artan bir talebe yol açmaktadır. Ayrıca, işverenin geleneksel anlamda çalışanı koruma yükümlülüğü, çalışanın sadece fiziksel sağlığı ve güvenliğini değil kişiliğinin de korunmasını gerektirecek şekilde geniş yorumlanmakta, işverenin bir borcu da çalışanın kişisel verilerini korumak olarak ortaya çıkmaktadır. Çalışma ilişkilerindeki değişimler ve hızlı teknolojik ilerlemelerle birlikte özel hayata saygı, mahremiyet ve kişisel verilerin korunması gibi kavramlar daha yaygın bir şekilde kabul görmeye başlamış; insan onurunu ve kişiliğini korumak için yeni yasalar ve hukuki düzenlemeler getirilmiştir. Bu tez kişisel verilerinin işverenler tarafından korunması borcunu, bu borcun hukuki boyutlarını ile genel ve özel görünüm hallerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada kişisel verilerin korunması alanında ulusal ve ilgili uluslararası hukuki düzenlemeleri incelenerek sürecin tarihi gelişimi ve genel kavramlar, ülkemizde kişisel verilerle ilgili gelişim safahatları, işverenin kişisel verileri koruma borcu ve işverenin kişisel verileri koruma borcuna aykırılık halinde uygulanacak düzenlemeler incelenmiştir. Ayrıca Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü gibi yakın gelecekte kişisel verilerin korunması mevzuatımızın uyumlu hale gelmesi beklenen düzenlemeler de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
With changes in labor relations and rapid technological advancements, concepts like respecting private lives, privacy, and safeguarding personal data have become more widely recognized. As a result, new laws and regulations have been introduced to protect human dignity and personality. Although the regulations for safeguarding personal data aim to protect all individuals, it is evident that workers operate in a dependent capacity, serving as the weaker party within the employment relationship, and unjustly subjected to compromising their privacy in a manner that suggests fealty obligations. Thus, safeguarding personal data within the employee-employer relationship requires special consideration given the unique characteristics of labor relations. The obligation of loyalty requires that employees spend most of their time in the workplace, leading to a growing demand for the protection of their personal data in response to changing labor relations and technological advancements. The obligation of loyalty requires that employees spend most of their time in the workplace, leading to a growing demand for the protection of their personal data in response to changing labor relations and technological advancements. Furthermore, the employer's duty to safeguard the employee in the traditional sense is being broadly interpreted to require protection not only of their physical well-being but also their personality. This thesis examines the obligation to protect personal data by employers, the legal dimensions of such obligation, and its general and special manifestations. In the study, national and relevant international legal regulations in the field of protection of personal data are examined while historical development and general concepts, development stages related to personal data in our country, the employer's obligation to protect personal data, and the regulations to be applied in case of breach of the employer's obligation to protect personal data are discussed. In addition, regulations such as the European Union General Data Protection Regulation (GDPR), to which our national personal data protection legislations is expected to be in full compliance with in the near future, are also discussed.