Kompozit malzemelerin balistik özelliklerinin incelenmesi
Study of ballistic charactarestics of composite materials
  1. Tez No: 85860
  2. Yazar: MURAT BAKİ ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFET ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
KOMPOZİT MALZEMELERİN BALİSTİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Murat Baki Özaydın GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1999 ÖZET Bu çalışmada, polietilenden balistik miğfer üretimi için en ideal şartlar (ısıtma süresi, şekillendirme basmcı ve kat sayısı), macun çökme derinliklerinin karşılaştırılması yolu ile bulunmuştur. Kat sayısı olarak 22 kat, pişirme süresi olarak 5 dakika ve şekillendirme basmcı olarakta 80 Kg/cm2'lik basıncın Yüksek Moleküler Ağırlıklı Polietilen'den balistik miğfer üretiminde en ideal şartlar olduğu görülmüştür. Bu şartlar altında üretim maliyetinde yaklaşık % 30-35 düşme olmaktadır. Ayrıca, Balistik Koruyucu Elemanlar içerisinde yeni bir malzeme olan Yüksek Moleküler Ağırlıklı Polietilen'in elastik modülü, uzama miktarı ve maksimum kopma mukavemeti bulunmuştur. Bundan başka, balistik yelek üretiminde sert ve yumuşak koruyucuların karma olarak birleştirilerek (öne sert koruyucu malzeme, arka tarafa yumuşak koruyucu malzeme) kat sayısının düşürülmesi yolu ile daha ekonomik balistik yelek üretilmesi araştırılmıştır. Bilim Kodu : 5001010 Anahtar Kelimeler : Balistik Koruyucu Elemanlar (BKE), Yüksek Moleküler Ağırlıklı Polietilen Sayfa Adedi : 144 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Rafet ARIKAN
Özet (Çeviri)
STUDY OF BALLISTIC CHARACTARESTICS OF COMPOSITE MATERIALS (M. Sc. Thesis) Murat Baki ÖZAYDIN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1999 ABSTRACT In this study, the best ideal conditions (heating period, shaping pressure, layer number) for manufacturing polietilen balistic helmet is found via comparing the depth of caved paste. 22 layers, 5 minute cooking period and 80 Kg/cm2 shaping pressures are seen the best ideal conditions for manufacturing Ultra High Molecular Weight Polyetilene balistik helmet. In this conditions, the cost of manufacturing decreases about 30-35 %. Besides, elastic modulus, extending quantity and maximum breaking strength of manufacturing Ultra High Molecular Weight Polyetilene which is a new material in Ballistics Protective Elements is found. Moreover, in ballistic vest manufacturing, hard and soft protectives come together compositely (in front hard protective material at the back soft material) via decreasing layer number, more economic ballistic vest manufacturing has been studied. Science code : 5001010 Key Words : Ballistics Protective Elements (BPE), Ultra High Molecular Weight Polyetilene Page Number : 144 Adviser : Prof. Dr. Rafet ARIKAN