Tirol tipi bağlamaların hidrolik hesabı ile ilgili irdelemeler
The Examination abut the hydraulic calculations of tirol type spillways
- Tez No: 85861
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
TİROL TİPİ BAĞLAMALARIN HİDROLİK HESABI İLE İLGİLİ İRDELEMELER (Yüksek Lisans Tezi) Çağlar ÖZCAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1999 ÖZET Tirol tipi bağlamalar, tabandan su alma sisteminin en yaygın örneklerinden biridir. Bu tip yapılarda karşılaşılan problem, gerek toplama kanalının gövde üzerindeki konumundan gerekse akarsunun içerdiği katı maddenin ızgaralar üzerinde sıkışmasından dolayı, istenilen orandaki suyun alınamayışıdır. Bu araştırmanın birinci aşaması, toplama kanalının bağlama gövdesi üzerindeki konumunun toplama kanalı verimi ile ilişkisi üzerinedir. Bu doğrultuda, su alma oranını etkileyen parametreler boyut analizi ile belirlenmiş, bu parametrelerin birbirleri ile ilişkisi model çalışması yapılarak irdelenmiştir. Elde edilen sonuçlardan, toplama kanalı konumunu belirleyen uygulamaya yönelik öneriler yapılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında, model çalışmasından elde edilen değerler ile teorik yaklaşımlardan hesaplanan değerlerin karşılaştırılması yapılmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 624.02.02 Tirol, toplama kanal verimi, kanal konumu 132 Prof. Dr. Tülay ÖZBEK
Özet (Çeviri)
11 THE EXAMINATION ABOUT THE HYDRAULIC CALCULATIONS OF TIROL TYPE SPILLWAYS (M.Sc. Thesis) Çağlar ÖZCAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 1999 ABSTRACT Tirol type spillways are the most commonly used type of drop type of water intake system. In this type of structures, the desired amount of water can not be taken due to the location of the drop structure, and the blockage of the screens because of the river sediments. The first stage of this study is about the relationship between the location of the drop structure over the spillway and the drop structure efficiency. Dimensional analysis was used to determine the physical parameters affecting the amount of water entering the intake, and a physical model was set up to examine the relationship of these parameters with eachother. With the results, recommendations were made about the determination of the location of the drop structure for practical purposes. In the second stage of this study, the results taken from experiments were compared with the results calculated from the theoretical approaches. Science code Key Words Page number Adviser 624.02.02 Tirol, drop structure efficiency, location of the drop 132 Prof. Dr. Tülay ÖZBEK