Anadolu güzel sanatlar liselerinde Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi müzik eğitimi bölümüne gelen öğrencilerin piyano dersindeki başarılarının değerlendirilmesi
The evaluation of the students success in their piano lectures from Anatolian fine arts high schools to the department of music education of Gazi University
  1. Tez No: 85859
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEYDA ÇİLDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ANADOLU GÜZEL SANATLAR LİSELERİNDEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ GAZİ EĞİTİM FAKÜLTESİ MÜZİK EĞİTİMİ BÖLÜMÜNE GELEN ÖĞRENCİLERİN PİYANO DERSİNDEKİ BAŞARILARININ DEĞERLENDİRİLMESİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Çiğdem ÖZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 1999 ÖZET Bu araştırma, betimsel bir alan araştırması olarak Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinden Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümüne gelen öğrencilerin piyano dersindeki öğretim etkinliklerim saptamak, buna göre basan durumlarım değerlendirmek ve piyano eğitimine katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Bu konuda öğrencilere anket yöntemi uygulanarak çeşitli bulgular elde edilmiştir. Bulgulardan elde edilen sonuçlar; Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinden Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümüne gelen öğrencilerin piyano çalma tekniği konusunda bulundukları düzey bakımından birbirlerinden farklı konumlarda oldukları ve bu sebeple Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinde verilen piyano eğitimine daha planlı, programlı ve özenle yaklaşılması gerektiği, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümünde ise, amaçlan doğrultusunda, Anadolu Güzel Sanatlar Liselerindeki piyano eğitimini karşılayacak ve onu geliştirecek nitelikte piyano eğitimi verilmesi gerektiği saptanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 5001019 Öğrenci, Piyano, Basan 62 Doç. Şeyda ÇİLDEN
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF THE STUDENTS SUCCESS IN THEIR PIANO LECTURES FROM ANATOLIAN FINE ARTS HIGH SCHOOLS TO THE DEPARTMENT OF MUSIC EDUCATION OF GAZİ UNIVERSITY (M.Sc Thesis) Çiğdem ÖZ GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 1999 ABSTRACT This research was carried out in order to determine students, educational activites in piano lectures coming from Anatolian Fine Arts High Schools to The Department of Music Education of Gazi University as a narrative field research. This was also conducted so as to evaluate students success and contribute to their piano education. The questionnaire method had been applied to the students and various findings were obtained The results obtained from the findings as follows; The students coming from Anatolian Fine Arts High Schools to The Department Of Music Education Of Gazi University are different from each other in terms of their levels of piano playing technique. Therefore, it is a requisite to approach more planned, well- programmed and with a particular care to the piano education given in Anatolian Fine Arts High Schools. However, it was determined that a piano education which carries the qualifications of improving and being enough for the piano education given by Anatolian Fine Arts High Schools should be provided in the Department of Music Education of Gazi University. Science Code Key Words Page Number Adviser 5001019 Student, Piano, Success 62 Doç. Şeyda ÇİLDEN