CNC tel elektro erezyon tezgahında işleme parametrelerinin yüzey pürüzlüğü, işleme hızı ve ölçü tamlığına etkilerinin incelenmesi üzerine deneysel bir çalışma
An Experimental study for determination of the effects of maching parameters on the surface roughness, the metal removal rate and the dimensional accuary on a CNC wire edm machine
- Tez No: 85863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
CNC TEL ELEKTRO EREZYON TEZGAHINDA İŞLEME PARAMETRELERİNİN YÜZEY PÜRÜZLÜLÜĞÜ, İŞLEME HIZI VE ÖLÇÜ TAMLIĞINA ETKİLERİNİN İNCELENMESİ ÜZERİNE DENEYSEL BİR ÇALIŞMA ( YÜKSEK LİSANS TEZİ ) Zafer ÖZDÜR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEMMUZ 1999 ÖZET Geleneksel olmayan imal usulleri arasında farklı bir yer tutan elektro erezyon teknolojisi hakkında çok sayıda bilinmeyenlerin olduğu bir gerçektir. Bilinmeyenlerin ortaya konması için, CNC tel elektro erezyon tezgahında işleme parametrelerinin; yüzey pürüzlülüğüne, ortalama işleme hızına, ölçü tamhğma ve kesme işleminde kullanılan tele olan etkileri araştırılmıştır. Ayrıca, gözlenen bu parametrelerle tezgah göstergelerinden okunan amper ve volt değerlerinin ilişkisi de incelenmiştir. İşleme paramettelerinin etkilerini belirlemek amacıyla kalıp imalatında yaygın olarak kullanılan SPK 2080 (AISI standardında, D3) yağ çeliği malzemeden, 0.25 mm çapmda (CuZn-37, 900 N/mm2) tel ile toplam 78 adet numune kesilerek incelenmiştir.İşleme parametrelerinin etkileri grafikler halinde elde edilmiş ve ileride bu alanda çalışma yapacak araştırmacılara yardımcı olacak şekilde yorumlanmıştır. İşleme parametreleri ile yüzey pürüzlülüğü, ölçü tamlığı, işleme hızı ve tel aşınma oram arasındaki ilişkiler netleştirilmiş ve bu alanda yapılacak yeni çalışmalarda referans teşkil edecek grafikler hazırlanmıştır. Bilim Kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : Tel Elektro Erezyonla İşleme, Yüzey Pürüzlülüğü, Ölçü Tamlığı, İşleme Hızı, Sayfa Adedi : 112 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ahmet ÖZDEMİR
Özet (Çeviri)
m AN EXPERIMENTAL STUDY FOR DETERMINATION OF THE EFFECTS OF MACHING PARAMETERS ON THE SURFACE ROUGHNESS, THE METAL REMOVAL RATE AND THE DIMENSIONAL ACCUARY ON A CNC WIRE EDM MACHINE ( M. Sc. Thesis ) Zafer OZDUR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1999 ABSTRACT It is obvious that there exists a lot of point still unknown for EDM technology which has a sperate status among non-traditional machining methods. For the clarifying these unknown data, it has been researched how the machining parameters effect the surface roughness, the metal removal rate, the dimensional accuracy and the wire used cutting process on a CNC wire EDM. Also, it has been tried to obtain the relationships between the observed parameters and the machining ampere and voltage which are read on the machine's scales.IV In order to determine the effects cited, the total 78 samples have been cut with the wire (0 0.25 mm, CuZn-37, 900N/mm2) from the material of SPK 2080 (In AISI D3) steel which is widely used in the die and mould production. The effect of machining parameters are obtained on the plotted graphics and discussed as a guide for future studies. The relationships between machining parameters and surface roughness, dimensional accuracy, metal removal rate and wire used cutting process have been clarified and prepared some graphics which references for new studies in this area. Science code : 626.12.01 Key words : Wire Electrical Discharge Machining (WEDM), Surface Roughness, Dimensional Accuracy, Machining Speed. Page number : 112 Adviser : Associated Professor Ahmet ÖZDEMİR