Maternal sağlık okuryazarlığı ölçeği'nin Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of the maternal health literacy scale
- Tez No: 858674
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KILIÇ UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Sağlık Eğitimi, Midwifery, Health Education
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Maternal Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği'nin (MSOYÖ) Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışmasının yapılarak Türk toplumuna kazandırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışma, Grup Florence Nigtingale Hastaneleri İstanbul Florence Nightingale Hastanesi'nde Şubat 2023-Mayıs 2023 tarihleri arasında metodolojik olarak yapılmıştır. Araştırmada, kriterlere uyan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 250 gebe ile çalışılmıştır. Geçerlilik-güvenilirlik analizinde dil ve kapsam geçerliliği, açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi, cronbach-α kat sayısı kullanılmıştır. Bulgular: MSOYÖ'nin uzman görüşleri ile kapsam geçerliliği yapılmıştır. Ölçeğin kapsam geçerlilik indeksi 0,99 olarak belirlenmiştir. Ölçeğin açıklayıcı faktör analizi sonucunda verilerin birbiriyle uyumlu örneklem büyüklüğünün faktör analizini yapmak için uygunluğu belirlenmiştir. Doğrulayıcı faktör analizi sonucunda ise ölçeğin uyum indekslerinin literatürde belirtilen referans aralıklarına göre uygun olduğu bulunmuştur. İç tutarlılık analizlerinde tüm maddelerin ölçeğin genel toplamı ile korelasyonları pozitif yönde anlamlı bulunmuştur. Ölçeğin Cronbach's alfa katsayısı 0,942 olarak tespit edilmiştir. Sonuç: MSOYÖ'nin Türkçe geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to conduct a Turkish validity and reliability study of the Maternal Health Literacy Inventory in Pregnancy (MHELIP) and to introduce it to the Turkish population. Material and Method: This study was conducted methodologically between February 2023 and May 2023 at Istanbul Florence Nightingale Hospital, Group Florence Nigtingale Hospitals. The study included 250 pregnant women who met the criteria and volunteered to participate in the study. In the validity-reliability analysis, language and content validity, explanatory and confirmatory factor analysis, cronbach- α coefficient were used. Results: Scope was validated with the expert visions of MHELIP. The content validity index of the scale was determined as 0.99. As a result of the exploratory factor analysis of the scale, it was determined that the sample size compatible with the data was suitable for factor analysis. As a result of confirmatory factor analysis, it was found that the fit indices of the scale were appropriate according to the reference ranges specified in the literature. In the internal consistency analyses, the correlations of all items with the overall total of the scale were found to be positively significant. Cronbach's alpha coefficient of the scale was found to be 0.942. Conclusion: It was found that MHELIP is a valid and reliable measurement tool in Turkish.