Pozitif psikoloji perspektifinden Hz. Muhammed'in kişiliği
The personality of Prophet Muhammad from the perspective of positive psychology
  1. Tez No: 858689
  2. Yazar: ZEYNEP HÜMEYRA KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Hz. Muhammed'in hayatında pozitif psikolojinin oluşturduğu temel erdemler ve karakter güçleri sisteminin ulaşmak istediği olumlu kişilik özellikleriyle benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında ilk önce konunun kavramsal incelemesi yapılıp teorik alt yapısı oluşturulmuştur. Ardından araştırmanın ikinci kısmını ilgilendiren kaynaklar arşiv araştırması yöntemiyle incelenip yorumlanarak analiz edilmiştir. Bu çalışma nitel bir araştırma olup kullanılan temel hadis kaynaklarından fiili hadislere yer verilmiştir. Pozitif psikoloji, hadis ve siyer kaynaklarından yararlanılarak oluşturulan bu çalışmada pozitif psikolojinin belirlediği 6 erdem ve bunların altında yer alan 24 karakter güç çerçevesinde bireyin, kişiliğinde bütünlüğe ulaşabildiğinin örneğini Hz. Muhammed'in hayatında görüldüğü ortaya koyulmuştur. Hz. Muhammed'in örnekliği ve rehberliğinin pozitif psikolojinin ortaya koyduğu temel erdemler ve karakter güçleri sistemiyle benzerlik göstermesi onun sadece Müslümanların değil aynı zamanda bütün insanların kişilik gelişiminde etkili bir örnek oluşturduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to identify the similarities and differences in Prophet Muhammad's life with the positive personality traits that the system of basic virtues and character strengths created by positive psychology seeks to achieve. The research began with a conceptual examination of the subject and the creation of a theoretical infrastructure. Then the sources related to the second part of the research were examined, interpreted, and analyzed using the method of document analysis. This study is qualitative research and the hadiths describing the behavior and actual practices of Prophet Muhammad from the main hadith sources used are included. This research was conducted by using positive psychology, hadith and sira sources. This study finds that the life of the Prophet Muhammad is an example of achieving integrity in an individual's personality within the framework of the 6 virtues identified by positive psychology and the 24 character strengths underneath them. The similarity of Prophet Muhammad's example and guidance to the system of basic virtues and character strengths proposed by positive psychology is not limited to the personality development of Muslims but is an effective example in the personality development of all people.