ALS hastalarının regülatör T lenfositlerinde otofaji düzensizliğinin araştırılması
Investigation of autophagy irregularity in regulator T lymphocytes of ALS patients
  1. Tez No: 858704
  2. Yazar: ASEF AZAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ESRA MANGUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Moleküler Tıp, Biology, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Amaç: Nöroinflamasyon, amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığının ayırt edici özelliğidir. Regülatör T hücreleri (Treg'ler), bağışıklık toleransı ve nöroinflamasyonun önlenmesinde önemli rol oynamaktadır. ALS hastalarında regülatör Thücresi ve FoxP3 proteininin ekspresyonunda önemli bir azalmanın gözlendiği gösterilmiştir. ALS'de FoxP3+ regülatör Thücresi kaybının ana nedeni bilinmemektedir. Bu çalışmada, ALS'de FoxP3+ regülatör T hücresinde otofaji düzensizliğinin rolü araştırıldı. Yöntem: Çalışmaya 23 ALS hastası ve 24 sağlıklı kontrol dahil edildi. Periferik kandan mononükleer hücreler (MNC'ler) elde edildi, ardından regülatör T hücreleri izole edildi. İzole edilmiş regülatör T hücreleri, FoxP3 ve LC3 antikorları ile boyandı ve hastalarda ve kontrollerde FoxP3+ regülatör T hücresindeki otofaji seviyelerini belirlemek için LC3 belirteci, akış sitometrisi ile incelendi. Bulgular: FoxP3+ LC3+ hücrelerinin ortalaması hastalarda ve kontrollerde sırasıyla 0,47 ve 0,45 idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Neuroinflammation is a hallmark of amyotrophic lateral sclerosis (ALS). Regulatory T cells (Tregs) are essential in immune tolerance and prevention of neuroinflammation. It has been shown that a significant decrease in regulatory T cell and FoxP3 protein expression is observed in ALS patients. The primary cause of FoxP3+ regulatory T cell loss in ALS is unknown. In this study, the role of autophagy dysregulation in FoxP3+ regulatory T cells in ALS was investigated. Method: A total of 23 ALS patients and 24 healthy controls were included in the study. Mononuclear cells (MNCs) were obtained from peripheral blood, then regulatory T cells were isolated. Isolated regulatory T cells were stained with FoxP3 and LC3 antibodies and analyzed by flow cytometry to determine autophagy levels in FoxP3+ regulatory T cells in patients and controls. Results: The mean of FoxP3+ LC3+ cells were 0.47 and 0.45 in patients and controls, respectively.