Dijitalleşen çağda heykel
Sculpture in the digitalized age
- Tez No: 858703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Eski çağlardan günümüze, sanat ve teknoloji etkileşim halinde olmuş ancak günümüzde teknolojinin dijitalleşmesi ile birlikte yeni sanat dalları ortaya çıkmıştır. Geleneksel sayılabilecek sanat dalları dijital teknolojiye uyum sağlamakta sorunlar yaşamaktadır. Bu çalışmada, heykelin dijital çağdaki konumu ile dijital teknoloji ve araçlar ile nasıl bir iletişim halinde olduğunu incelemek amaçlanmıştır. Çalışma sürecinde, çağımızın vazgeçilmez teknolojik aracı haline gelen bilgisayar, görselleştirme yazılımları ve üç boyutlu yazıcılar gibi heykel alanı ile bağlantılı olan teknolojilerin gelişim süreçleri aktarılmıştır. Dijital teknolojilerin ve araçların heykel disiplini açısından avantajları ve dezavantajları incelenmiştir. Bu teknolojilerin heykel disiplininin kullanılışı ve bu araçlardan yararlanan ilk sanatçılar incelenmiştir. Bu çalışma oluşturulurken nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman analizi yöntemi benimsenmiş, çeşitli yazılı ve görsel dokümanlar incelenmiş ve alan yazın taraması yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda, dijital teknolojilerinin heykel disiplinin gelişimi için faydalı olmasına ve kimi sanatçılar tarafından kullanılmasına rağmen, bu araçların yeterince ilgi görmediği, teknik açıdan arka planda kaldığı, bunların sonucu olarak bu konun üzerin durulmamasından dolayı, anlam karmaşalarının oluştuğunu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
From ancient times to the present, art and technology have been in interaction, but with the digitization of technology in modern times, new forms of art have emerged. Traditional art forms, considered as such, are encountering difficulties in adapting to digital technology. This study aims to examine the position of sculpture in the digital age and how it is in communication with digital technology and tools. In the process of this study, the developmental processes of technologies related to sculpture, such as the computer, visualization software, and 3D printers, which have become indispensable technological tools of our era, are presented. The advantages and disadvantages of digital technologies and tools for the discipline of sculpture are explored. The usage of these technologies in the discipline of sculpture and the first artists to benefit from these tools are examined. In the creation of this study, the document analysis method, one of the qualitative research methods, has been adopted. Various written and visual documents have been examined, and a literature review has been conducted. As a result of the study, despite the potential benefits of digital technologies for the development of the discipline of sculpture and their use by some artists, it has been concluded that these tools do not receive sufficient attention, remain in the technical background, and, as a result, the lack of emphasis on this subject leads to the formation of ambiguities in meaning.