Spor bilimleri fakültelerinde görev alan akademisyenlerin pandemi döneminde mesleki motivasyonlarının incelenmesi
Examination of professional motivation of acamedicians working in faculties of sport sciences during the pandemic period
- Tez No: 858712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ZORBA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmada spor bilimlerinde görev alan akademisyenlerin pandemi döneminde mesleki motivasyonlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmamızda betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de üniversitelerde çalışan akademisyenler oluştururken, örneklem grubunu Spor Bilimleri Fakülteleri ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında çalışan akademisyenler oluşturmuştur. Araştırmada ilk bölüm kişisel bilgi formu, ikinci bölümde Zeynel ve Çarıkçı (2014) tarafından geliştirilen Akademisyenlere Yönelik Mesleki Motivasyon Ölçeği oluşturmuştur. Veriler SPSS 25.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Analizde %95 güven aralığı referans alınmıştır. Verilerin normal dağılımı basıklık çarpıklık değerlerine bakarak hesaplanmıştır. Analiz sonucu basıklık çarpıklık değerlerinin ±2 arasında dağılım gösterdiği tespit edilmiş ve verilerin analizinde parametrik testler kullanılması kararlaştırılmıştır (Geroge and Malley, 2003). Çalışmamızda kullanılan parametrik analizler 3'ten az değişkenlerde Bağımsız Örneklem T testi, 3'ten fazla değişkenlerde One Way Anova testidir. Ayrıca frekans hesaplamaları, yüzde hesaplamaları, ortalama ve standart sapma hesaplamaları ve güvenirlik hesaplamaları yapılmıştır. Katılımcıların akademik motivasyon düzeyleri ile çalışılan bölge değişkeni arasında istatistiksel yönden anlamlı farklılık olduğu tespit edilirken (p0.05). Sonuç olarak katılımcıların yönetim politikaları ve uygulamaları boyutunda orta düzeyde olduğu, ölçek toplam puanı ve diğer tüm alt boyutlarda yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the professional motivation of academicians working in the field of sports sciences during the pandemic. A descriptive survey model was used in our study. While the population of the research consisted of academicians working at universities in Turkiye, the sample group consisted of academicians working in the Faculties of Sports Sciences and Schools of Physical Education and Sports. The first section of the research comprises a personal information form, while the second section is based on the Academic Motivation Scale developed by Zeynel and Çarıkçı (2014) to measure professional motivation among academicians. The data was analyzed using the SPSS 25.0 statistical software package. A 95% confidence interval was used as the reference for the analysis. The normal distribution of the data was calculated by examining the measures of kurtosis and skewness. After analyzing the data, it has been determined that the measures of kurtosis and skewness fall within the range of ±2, indicating a normal distribution. Therefore, it has been decided to use parametric tests for the analysis of the data (George and Malley, 2003). The parametric analyses used in our study include the Independent Samples t-test for less than three variables and the One-Way ANOVA for more than three variables. Furthermore, frequency calculations, percentage calculations, mean and standard deviation calculations, and reliability calculations have been conducted. Upon analysis, it was determined that there is a statistically significant difference between the participants' academic motivation levels and the variable of the region in which they are employed (p0.05). In conclusion, it is observed that the participants have a moderate level in the dimension of management policies and practices, with high scores in the total scale score and all other sub- dimensions.