Kronik inmeli hastalarda postüral bozuklukların değerlendirilmesi
Evaluation of postural disorders in chronic stroke patients
- Tez No: 858731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DOĞRU HÜZMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma kronik inmeli hastalarda ilerleyen süreçte inmeden kaynaklı oluşabilecek postüral bozuklukları değerlendirmek ve bu postüral bozuklukların bireyin yaşı, bilişsel durumu ve günlük yaşam aktiviteleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapıldı. Çalışmamıza yaş ortalaması 56,35±6,75 yıl olan, en az 6 ay önce inme tanısı konulan ve 65 yaşından küçük 56 hasta dahil edildi. Dahil edilme kriterlerine uygun olan hastaların demografik bilgileri alındıktan sonra bilişsel durumu tespit etmek amacıyla Mini Mental Durum Testi (MMDT) kullanıldı. Günlük yaşam aktivitelerinin seviyelerini belirlemek için Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri (GYA) İndeksi kullanıldı. Postüral bozuklukların değerlendirmesi için Newyork Postür Analizi, Corbin ve ark. Postür Analizi ile İnme Hastalarında Postüral Değerlendirme Ölçeği (PASS-Türk) formları kullanılarak değerlendirildi. Çalışma sonucunda katılımcıların MMDT, Barthel GYA İndeksi, PASSTürk, Newyork Postür Analizi ve Corbin ve ark. Postür Analizi arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde ilişkilere rastlandı (p0,05). Çalışmaya katılan erkek ve kadın katılımcıların yapılan değerlendirmelerde postür analizleri puanlarının arasında anlamlı bir fark olmadığı ve puanların benzer olduğu görüldü. Çalışmamızda hemiplejik tarafı sol olan bireylerde daha fazla postüral bozukluklar oluştuğu görüldü. Çalışmamızda postür bozuklukları geliştikçe bireylerin GYA' da daha fazla kısıtlandığı sonucuna varıldı. Kronik inmeli bireylerde postüral bozukluklar ile yaş arasında anlamlı ilişki bulunmadı. Çalışmamızda inme sonrasında bireylerde kognitif durum ve günlük yaşam becerilerinde yetersizlik oluştuğu görüldü. Sonuç olarak çalışmamızda kronik inmeli bireylerde zaman içerisinde postüral bozuklukların oluştuğu sonucuna varılmıştır. İnme sonrasında hastalarda oluşan postür bozuklukları ile beraber günlük yaşam aktivitelerinde yetersizlik yaşadıkları ve bilişsel fonksiyonlardaki kısıtlılıklarının postür bozukluklarını etkilediği tespit edilmiştir. İnme rehabilitasyonunda postürü korumaya yönelik egzersizlerin rehabilitasyon programında daha fazla yer edinmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate postural disorders that may occur due to stroke in chronic stroke patients in the future and to evaluate the relationship between these postural disorders and the individual's age, cognitive status and daily living activities. Our study included 56 patients with a mean age of 56.35±6.75 years, who were diagnosed with stroke at least 6 months ago and who were younger than 65 years old. After obtaining the demographic information of the patients who met the inclusion criteria, Mini Mental State Test (MMDT) was used to determine the cognitive status. The Barthel Activities of Daily Living (ADL) Index was used to determine levels of activities of daily living. For the evaluation of postural disorders, New York Posture Analysis, Corbin et al. Posture Analysis and Postural Assessment Scale in Stroke Patients (PASS-Turk) forms were used. As a result of the study, statistically significant relationships were found between the participants' MMDT, Barthel ADL Index, PASS-Türk, New York Posture Analysis and Corbin et al. Posture Analysis (p0.05). In the evaluations of the male and female participants participating in the study, it was seen that there was no significant difference between the posture analysis scores and the scores were similar. In our study, it was observed that postural disorders occurred more in individuals with hemiplegic side on the left side. Our study concluded that as posture disorders develop, individuals become more limited in ADL. No significant relationship was found between postural disorders and age in individuals with chronic stroke. In our study, it was observed that individuals had impairments in cognitive status and daily living skills after stroke. As a result, our study concluded that postural disorders occur over time in individuals with chronic stroke. It has been determined that patients experience inadequacies in daily living activities along with posture disorders after stroke, and limitations in cognitive functions affect their posture disorders. We think that exercises to maintain posture in stroke rehabilitation should have a greater place in the rehabilitation program.