Akut pankreatit sonrası won ya da psödokist gelişen hastaların klinik sonlanımları
Clinical outcomes of patients who develop won or pseudocyst after acute pancreatitis
  1. Tez No: 858744
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN İNAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Çalışmamıza Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Acil servisine başvuran, İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji bölümüne danışılan akut pankreatit tanılı olup, Şubat 2019 – Mayıs 2023 tarihleri arasında başvuran hastalar dahil edilmiştir. Çalışmamızda akut pankreatit sonrası WON ya da psödokist gelişen 150 hastanın 12 aylık takip süreci sonrasındaki klinik sonlanımları arasında komplikasyon gelişme zamanları, işlem ihtiyacı olup olmadığı, işlem endikasyonu olan hastaların hangi işleme alındıkları, yoğun bakım yatışının olup olmadığı, yatış süreleri ve mortalite üzerine etkileri incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif olarak planlanmıştır. Çalışmamıza Şubat 2019 – Mayıs 2023 tarihleri arasında akut pankreatit tanılı olup Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Acil Servisine başvuran, İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji bölümüne danışılan ve sonrasında WON ya da psödokist gelişmiş 150 hasta dahil edilmiştir. 18 yaş altında olan, pankreatit sonrası WON ya da psödokist gelişmemiş hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Dahil edilen 150 hastanın 12 aylık takip sürecinde birincil olarak işlem endikasyonu gelişip gelişmediğine bakılmış olup sonrasında ön planda mortalite, yatış ve hangi işlem ihtiyacı olduğuna bakılmıştır. Hastaların laboratuvar parametreleri ve radyolojik görüntülerinde CT-SI hesaplanarak kaydedilmiştir. Veriler SPSS versiyon 27.0 programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Patients diagnosed with acute pancreatitis who applied to Ankara Bilkent City Hospital Emergency Department and consulted the Department of Internal Medicine and Gastroenterology between February 2019 and May 2023 were included in our study. In our study, the clinical outcomes of 150 patients who developed WON or pseudocyst after acute pancreatitis after a 12-month follow-up period were examined: time to complication development, whether there was a need for a procedure, which procedure the patients with a procedure indication were taken to, whether or not they were admitted to intensive care, length of stay, and their effects on mortality. Materials and Methods: Our study was planned retrospectively. Our study included 150 patients diagnosed with acute pancreatitis who applied to Ankara Bilkent City Hospital Emergency Service, consulted the Internal Medicine and Gastroenterology department, and subsequently developed WON or pseudocysts between February 2019 and May 2023. Patients who were under 18 years of age and who did not develop WON or pseudocyst after pancreatitis were not included in the study. During the 12-month follow-up period of the 150 patients included, it was first examined whether an indication for the procedure developed, and then mortality, hospitalization and the need for a procedure were examined. CT-SI was calculated and recorded in the laboratory parameters and radiological images of the patients. Data were evaluated with IBM SPSS version 27.0 program. In the statistical analysis, p value