154/34.5 kv trafo merkezlerinin bilgisayar ile tasarımı
Computer aided design of 154/34.5 kv substations
- Tez No: 85876
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ DİNÇER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 190
Özet
154/34.5 kV TRAFO MERKEZLERİNİN BİLGİSAYAR İLE TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Muhammet B. ÖZÜM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ekim 1999 ÖZET Yüksek gerilim, harici trafo (salt) merkezlerinin fiziki yerleşim tasarımlarının bilgisayar ile yapılması zamandan ve elemandan tasarruf etmek, düzenli bir dokümantasyon yapmak, çizimlerde standardizasyon sağlamak gibi avantajlar sağlar. Bu çalışmada, 1 54/34. 5kV harici trafo merkezlerinin tasarımını yapacak ve hazırlanan projelerin teknik resimlerinin bilgisayar çıktısı olarak yazıcıdan alınabileceği bir paket program geliştirilmiştir. Bu paket program AutoCAD-R14 kullanılarak geliştirilmiştir. PH-CAD' in kullanılmasıyla bir haftalık projelendirme süreci yarım saate indirilmiş ve teknik dokümantasyonlarda standardizasyon sağlanmıştır. Bilim Kodu : 6080207 Anahtar Kelimeler :Şalt bileşenleri, Trafo merkezleri, Bara konfi- gürasyonları, Fider yerleşimleri, Trafo merkezlerinin bilgisayar ile tasarımı. Sayfa Adedi : 176 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Sezai Dinçer
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED DESIGN OF 154/34.5 kV SUBSTATIONS (M.Sc. Thesis) Muhammet B. ÖZÜM GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY October 1999 ABSTRACT Utilization of computers in the design of physical allocations of high voltage, outdoor substations provide many advantages (e.i. time and labour saving, making systematic documentation, providing a standardization for drawings). In this study, a computer program has been developed to design high voltage outdoor 154/34.5 kV substations and provide the technical documentation through the plotter with the supervision of national and international standards. This package has been developed by using the Auto-CAD Version R-14. The elapsed time to design a complete project has been reduced from one week to half an hour by the utilization of the PH-CAD and, also standardization of technical documentation has been achieved. Science code : 6080207 Key Words :Substation components, Substations, Busbar schemes, Feeder configurations, Computerized substation design. Page number : 176 Adviser : Prof. Dr. Sezai DİNÇER