Benzin motorunun L.P.G. (liquefied petroleum GAS) ile çalışacak şekilde dönüşümü yapılarak, farklı ateşleme avansı değerlerinde performans ve emisyon davranışının incelenmesi
Investigation of performance and emissions of gasoline engine converted in order to run with LPG (liquefied petroleum GAS) at different spark ignition advances
  1. Tez No: 85880
  2. Yazar: İZZETTİN POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
BENZİN MOTORUNUN L.P.G. (LIQUEFIED PETROLEUM GAS) İLE ÇALIŞACAK ŞEKİLDE DÖNÜŞÜMÜ YAPILARAK, FARKLI ATEŞLEME AVANSI DEĞERLERİNDE PERFORMANS VE EMİSYON DAVRANIŞININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) İzzettin POLAT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1999 ÖZET Bu çalışmada, ilk olarak; motor yakıtı olarak kullanılabilen alternatif yakıtlardan LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) nin fiziksel ve kimyasal özellikleri, ile depolanması ve motorlarda kullanımı sonucu oluşacak olan egzoz emisyonlanyla ilgili araştırma yapılmıştır. Bu yakıtın araçlarda kullanılması ile ilgili standartlara da değinilmiştir. Ayrıca günümüzde ticari taşıtlarda çok miktarda kullanılan bu yakıt türünün ekonomikliği örnekler verilerek incelenmiştir. Deneylerde kullanılan 4 silindirli, 4 stroklu Reliant benzin motoru LPG ile çalışacak şekilde dönüşümü yapılarak, farklı ateşleme avansı (ÜÛN dan 10°, 20°, 30° önce) değerlerinde performans ve emisyon davranışı incelenmiş ve benzinle çalışması durumundaki sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Deney motorunun performans parametrelerini elde edebilmek için motor torku, mil etkin basıncı, mil verimi ve mil özgül yakıt tüketimi motorun farklı ateşleme avansı değerlerinde, devir sayısı kademeli olarak arttırılarak benzin ve LPG için hesaplanmıştır. Elde edilen performans karakteristikleri grafikhalinde sunulmuş ve her iki yakıt türü için karşı laştı rı İm işti r. Yapılan deneyler sonunda her iki yakıt türü için ateşleme avansı arttıkça, motor performansının arttığı gözlenmiştir. Deney motorunun egzoz gazı emisyon ölçümü, motorun bir elektrikli dinamometre ile yüklenmesi vasıtasıyla motor yükünün kademeli olarak azaltılması yoluyla üç farklı ateşleme avansında her iki yakıt türü için yapılmıştır. Egzoz gazı emisyon ölçümlerinde hidrokarbon (HC), karbonmonoksit (CO), azotoksit (NOx) ve hava fazlalık katsayısı (A.) değerleri ölçülmüştür. Elde edilen emisyon davranışları grafik halinde motor yüküne bağlı olarak incelenmiş ve literatürdeki çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi 625.05.03 LPG, Performans ve Emisyon davranışı, Benzin motoru 117 Doç. Dr. Nuri YÜCEL
Özet (Çeviri)
Ill INVESTIGATION OF PERFORMANCE AND EMISSIONS OF A GASOLINE ENGINE CONVERTED IN ORDER TO RUN WITH LPG (LIQUEFIED PETROLEUM GAS) AT DIFFERENT SPARK IGNITION ADVANCES (M. Sc. Thesis) İzzettin Polat GAZİ UNIVERSTY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1999 ABSTRACT In this study, physical and chemical properties of LPG (Liquefied Petroleum Gas) which can be used as an engine fuel, were studied and also storage and exhaust emissions characteristics were investigeted. The standarts for the useage of LPG in vehicle engines were reviewed. Also useage of LPG in commerical vehicles was studied from the economical point of view. In experimental studies, a four cylinder - four stroke Reliant gasoline engine was modified to run with LPG. Experiments were carried out at various spark ignition advances ( 10°,20o,30° before TDC ) to analyze performance and emission behavior. To characterize the performance of the engine, breake torque, breake mean pressure, breake efficiency, specific breake power consumptions were measured at different spark ignition advances. These experiments were performed using gasoline and LPG. Results obtained with both fuels were presented graphically. The results show that the performance of the engine increases with an increase in spark ignition advance for both fuels, gasoline and LPG. Exhaust emision tests were performed by loading the engine with and electric dinamometer. At different loads, emissions were measured at three differentIV spark ignition advances ( 10°, 20°, 30° before TDC ). In these tests, hydrocarbons ( HC ), carbonmonoxide ( CO ) nitrogenoxide ( NOx ) and excess air ratio (A.) were measured. The results were graphically presented and compared with the data in the literature. Science code Keywords Page Number Adviser : 625.05.03 :LPG, Performance and Emissions Trend, Gasoline Engine : 117 : Assoc. Prof. Dr. Nuri YÜCEL TC YÜKSEKÖ?RETİM K DOKÜMANTASYON ME