Scada tabanlı katodik koruma redresör terminali tasarımı ve uygulaması
Scada based cathodic protection rectifier terminal design and application
  1. Tez No: 85881
  2. Yazar: RAMİN REZANEJAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
SCADA TABANLI KATODIK KORUMA REDRESOR TERMİNALİ TASARIMI VE UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Ramin REZANEJAD GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1999 ÖZET Bu tez çalışması, ülke ekonomisini doğrudan etkileyen ve yıllık gayri safı milli hasılatın %5 'i gibi büyük bir rakama tekabül eden metalik yapıların korozyon kayıpları ve bunun kontrollü bir şekilde önlenmesi için gelişen teknolojiden yararlanma amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla korozyona karşı korumada bilinen bir yöntem olan, dış akım kaynaklı katodik koruma sisteminde kullanılan otomatik trafo-redresörlerin, güç regülasyon katında kullanılan aygıtlardan doğan değişik sorunları giderme yoluna gidilmiştir. Otomatik katodik koruma redresörlerinin mekanik sorunlarını gidermek için tamamen katı-hal tabanlı bir tasarım üzerinde durulmuş, bu tür redresörler de ilk defa Darbe Genişlik Modülasyonu (PWM) yöntemine dayalı güç regülasyonu önerilmiştir. Bu şekilde tasarlanan otomatik katodik koruma redresörü. akım ihtiyacı dinamik olarak değişen bir yapıya uygulanarak, yapıyı korumada, sistemin hassasiyeti, tepki verme süresi ve sağlıklı çalışması için önemli bir faktör olan Ripple düzeyi gibi büyüklüklerin ideal olarak istenen değerler ile ilişkisi incelenmiştir.İşletme ve bakımı da kolaylaştırma amacıyla bir SCADA( Supervisory Control And Data Aquisition System) sistemi geliştirilmiştir. Bu yeni yaklaşımla metalik yapıların bulundukları ortamlarda korozyondan korunmaları sağlanmış yapının akım ihtiyacı kontrollü bir şekilde kapalı döngü çevrimi kullanılarak metal kayıpları en aza indirgenmiştir. Ayrıca işletme ve ölçüler geliştirilen SCADA sistemi tarafından otomatik olarak yapılmış analiz için gereken grafikler ve çizelgeler zamana karşı periyodik olarak toplanmaları sağlanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Tez Yöneticisi 626.04.01 Katodik koruma, korozyon, Transformatör / Redresör 130 Prof. Dr. İnan Güler
Özet (Çeviri)
Ill SCADA BASED CATHODIC PROTECTION RECTIFIER TERMINAL DESIGN AND APPLICATION (M. Sc. Thesis) Ramin REZANEJAD GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1999 ABSTRACT By this study, new approaches for corrosion control and monitoring have been developed and applied with using new technologies that has been developed in the recent years. Various problems, arisen from the devices used on power regulation stage of automatic transformer-rectifiers have been researched to solve. To solve the mechanical problems of automatic cathodic protection system, a design with complete solid-state base was insisted. For the first time, PWM (Pulse Width Modulation) method, were used on power regulation of impressed current cathodic protection rectifiers. The relation of the values which were ideally requested with the magnitude, such as Ripple level (which is an important factor for the protection of structure), sensitivity of the system, reaction time, and efficiently working, were studied with the application of automatic cathodic protection rectifier (which was designed in this way) to a metallic structure which its current necessity dynamically varies.IV A SCADA ( Supervisory Control And Data Aquisition System ) system has been developed for remote control and monitoring. All of the working parameters of cathodic protection system could be log automatically for analysis and creating reports for the protected structures. Science code Key Words Pages Adviser 626.01.01 Cathodic protection, Corrosion, Transformer/Rectifier 130 Prof. Dr. İnan Güler