Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde meydana gelen sosyal kazaların önlenmesi
Preventing the social accidents that occuret at meeting and demonstration march
  1. Tez No: 85883
  2. Yazar: İHSAN SELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
insanların birbirleri ile veya toplum ile olan münasebetlerinde istek, arzu ve tepkilerini tek başlarına gerçekleştirmeleri her zaman mümkün olmayabilir. Dolayısıyla bunları birleşerek yaparlar veya yapmaya çalışabilirler. İşte biz çok sayıda insanların birleşmeleri suretiyle yaptıkları ve toplumun tamamını veya bir kısmını etkileyen olaylara toplumsal olaylar diyoruz. İstek, arzu ve tepkinin toplum kuralları içinde, yasalar çerçevesinde yapılması esastır. Hatta topluluğun meydana geliş şekli bile kurallara, yasalara uygun olmalıdır. Bazen kişiler veya topluluklar eylemlerini kuralları yasaları çiğneyerek, hatta topluma, otoriteye cephe alarak yapabilirler. Bu taktirde toplumun düzeni bozulur ve güvenliği tehlikeye düşer. Ülkemizde herkes kişiliğine bağlı, dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez hak ve hürriyetlere sahiptir. İnsanlar ekonomik, sosyal, kültürel, inanç hatta tahrik gibi sebeplerle Anayasamızın teminatı altında bulunan hak ve hürriyetlerden yararlanarak toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleyebilir. Devlet otoritesini temsil eden ve kamu düzeni ile güvenliği sağlamak, yasaları hakim kılmakla görevli olan polisin, bu tezdeki yazılanları iyi bilmesi, araç,gereci-11 ni buna göre seçip takviye etmesi, olaylarda başarılı olmasını sağlayacak, art niyetli insanları ve toplulukları yıldıracak, vatandaşın devlete olan güvenini arttıracaktır. Anahtar Kelimeler Toplantı Gösteri Yürüyüşü, Polis Teşkilatı
Özet (Çeviri)
Sometimes, it's impossible to realize the human beings reaction and desire with each other or with community. Consequently, people try to realize them by meeting together. So, we can say that the events are social events that people done by meeting together and which influence all kinds of human beings. As a principle, reactions and desires have to be made in society rules and law frames. Even, the occurence of society have to be appropriated to the laws. Sometimes, people abuse their actions and take side against the authority. So this ruins the society's order and risks the confidence. In our country, everybody has an immunity freedom and justice. And they can preaper meetings and demonstration march by using their rights that take parts in our constitution. The police that represent the government authority has an important duty. He hasto make people safe so he must know all the statements very well that writtenIV in this thesis. The statements of this thesis will be helpfull all the police organization to prevent some of the organized crime actions against the government and make people to feel more confidence to the government. Key Words :The Social Accidents that Occured At Meeting,Police organisation